Πιο έτοιμη από ποτέ για τίτλο η Ίντερ, “γύρισε” από το 0-2! (vid)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ημίχρονο όμως η Ίντερ επικράτησε 4-2 τελικά της Μίλαν στο ντέρμπι της πόλης και έπιασε στην κορυφή της Serie A την Μίλαν

Σε ένα από τα καλύτερα «derby della madonnina» των τελευταίων ετών, η ομάδα του Αντόνιο Κόντε ανέτρεψε στο δεύτερο ημίχρονο μια διαφαινόμενη ήττα και με τέσσερα γκολ σε 45 λεπτά, επικράτησε 4-2 της Μίλαν, πιάνοντας την Γιουβέντους στην κορυφή.

Ένας τρομερός Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο πρώτο ημίχρονο, βάλθηκε να πληγώσει την πρώην ομάδα του (ένα γκολ, μία ασίστ), αλλά στα εναπομείναντα 45 λεπτά ήρθαν τα πάνω-κάτω. Κάπως έτσι διατηρήθηκε και η παράδοση που θέλει τους «ροσονέρι» να έχουν να νικήσουν την «γηπεδούχο» Ίντερ από το 2010.

Νωρίτερα η Λάτσιο νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Πάρμα με τέρμα του Καϊσέδο στο 41΄ και παρέμεινε στην κούρσα της διεκδίκησης του τίτλου της Serie A, αφού μείωσε τη διαφορά στον ένα βαθμό από τις Ίντερ και Γιουβέντους.