Πέρασε από τη Βέροια ο Ολυμπιακός και ανέβηκε 7ος (βαθμολογία)

Με σκορ 85-70 επικράτησε ο Ολυμπιακός του Φιλίππου στη Βέροια και αναρριχήθηκε στη βαθμολογία.

Η δεύτερη ομάδα των “ερυθρολεύκων” είχε τον έλεγχο του αγώνα καθ όλη τη διάρκεια του και όποτε οι γηπεδούχοι μείωσαν σε μονοψήφιο αριθμό, βρήκαν τις λύσεις, κράτησαν τη διαφορά ασφαλείας και πήραν το 14ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα, που την κρατά ζωντανή για τα play off της Α2.

Το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο ήταν ισορροπημένο (22-21) αλλά με ένα επιμέρους σκορ 12-27 στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 14 πόντους διαφορά, 34-48 και έκτοτε δεν ξανακοίταξαν πίσω τους.

Σωστή διαχείριση από τον Δημήτρη Τσαλδάρη στο β’ μέρος με το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει δικαίως στους Πειραιώτες οι οποίοι ευτύχησαν να έχουν σε εξαιρετική κατάσταση την front line τους.

Συγκεκριμένα ο Πέτρος Μελισσαράτος σκόραρε 23 πόντους ενώ άλλους 14 έβαλε και ο Βασίλης Χρηστίδης. Ο Ολυμπιακός απέχει πλέον μόλις δύο βαθμούς από την 5η θέση η οποία οδηγεί στα play-off.