Νίκη- ανάσα για την Πυλαία! (βαθμολογία)

Η Πυλαία πέτυχε μια πολύτιμη νίκη κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με σκορ (15-12 ημίχρονο), έφτασε τους επτά βαθμούς στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, καταφέρνοντας έτσι να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού. Υπενθυμίζεται ότι η ουραγός Προσοτσάνη έχει τέσσερις.

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μέρους οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο ένα σερί 3-0 των γηπεδούχων στο τελευταίο πεντάλεπτό του, πήγε τη διαφορά στα τρία τέρματα (15-12 υπέρ της Πυλαίας).

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα, παίρνοντας εν τέλει τους δύο βαθμούς της νίκης.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 27-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-3, 7-5, 8-8, 12-11, 15-12 (ημχ.) 17-13, 18-15, 20-18, 22-19, 26-21, 27-24

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 4, Βράμπα 1, Ανδρεανίδου, Παραστατίδου 3, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου, Τσιγαρίδα, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 2, Μακούλη, Σελεμίδου 11, Πετρίδου, Λούρη, Στεφανίδου 1.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Αλέξανδρος Ταρινίδης): Πυριτίδου, Μπατζαρακούδη 10, Ζιάκα, Τροχίδου Χ., Τροχίδου Ε. 6, Ανδρονικίδου, Πλιόγκα 2, Κοτζαχρήστου 1, Πατσάνη, Παπαδοπούλου Ι., Παπαδοπούλου Γ. 2, Ματζίρη, Τρελοπούλου, Πέγιου, Αναστασιάδου 2, Τομίδου 1.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου, Δίλεπτα: 3-4, Πέναλτι: 6/8-1/2