Επιβλητικός ο Άρης, έχει ακόμη…σφυγμό για την παραμονή!

Ο Άρης επέστρεψε στις επιτυχίες ύστερα από τρεις σερί ήττες, με επιβλητική εντός έδρας νίκη επί του Ηφαίστου Λήμνου (88-77).

Οι «κίτρινοι» έφτασαν τις έξι νίκες στις πρώτες 20 αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League και έμειναν «ζωντανοί» στην διεκδίκηση της παραμονής.

Από τον Άρη κορυφαίος ήταν ο Ken Brown, ο οποίος είχε σηκώσει την παντιέρα της επανάστασης προ καιρού και έφυγε για τις ΗΠΑ, αλλά τελικά γύρισε πίσω. Και σήμερα ήταν το πρώτο βιολί της ομάδας με 29π., 5ασ. «Διπλός» (13π., 14ριμπ.) ήταν ο Dragicevic. Από τους νησιώτες πρώτοι σκόρερ ήταν οι Evans, Gilbert, που πέτυχαν από 18 πόντους.

Ο Άρης μπήκε αποφασισμένος από το πρώτο λεπτό του αγώνα και έβαλε τις βάσεις της επικράτησης του στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (42-21).

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης έχασε στροφές και ο Ήφαιστος (είχε μόλις 38% – 13/34 στα δίποιντα) ροκάνισε την διαφορά (55-46 στο 28΄), αλλά στο τέλος οι «κίτρινοι» πήραν μπροστά και «καθάρισαν» το ματς

Τα δεκάλεπτα: 24-11, 42-21, 63-52, 88-77.