Συνέχισε το σερί η Νέα Ιωνία

Το νικηφόρο της σερί διεύρυνε η Νέα Ιωνία, ύστερα από τη νίκη της στα Γιαννιτσά με 21-18 επί της τοπικής ομάδας στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Οι φιλοξενούμενες έφτασαν τις 11 νίκες και τους 22 βαθμούς, τέσσερις πίσω από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ. Από την άλλη, οι γηπεδούχες έμειναν στους 8 βαθμούς και την 6η θέση.

Όπως αναφέρει το e-handball, από τα πρώτα λεπτά η Νέα Ιωνία πήρε το προβάδισμα και το διατηρούσε στα τέσσερα γκολ, με τις δύο ομάδες όμως να βρίσκουν σκορ πολύ δύσκολα και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 11-5.

Στο δεύτερο 30λεπτο η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται στα 4-5 γκολ (8-13 στο 37ο), με το σκηνικό να μην αλλάζει και τις φιλοξενούμενες να φεύγουν από τα Γιαννιτσά με την έκτη εκτός έδρας νίκη.

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών – ΟΦ Νέας Ιωνίας 18-21

Πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 4-5, 4-6, 5-8, 5-11 (ημχ), 6-13, 8-15, 12-17, 14-18, 15-19, 18-21

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Αναστασίου 1, Τροχίδου Ε. 3, Κοτζαχρήστου, Ανδρονικίδου 3, Ματζίρη, Τρελοπούλου, Παπαδοπούλου, Βακαλάκη, Πατσάνη 2, Πλιόγκα, Μπατζαρακούδη 7, Πέγιου, Παρασκευαΐδου, Τομίδου 2, Ζιάκα.

ΟΦΝΙ (Δανήλος): Κεπεσίδου Μ., Μανιά 5, Φράγκου 2, Πανούση, Αργυροπούλου, Καραμάνου, Καρέλα, Κολλύρη, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 9, Βασιλείου 1, Ζένελι 1, Χριστοπούλου, Ζηνωνίδου 2, Νταμπέφσκα 1, Μακρή,

Διαιτητές: Δελόγλου, Θεοδοσίου, Δίλεπτες: 5- 8, Πέναλτι: 4/6 – 6/6