Πλησίασε στις θέσεις των play off ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας

Δέκατη φετινή νίκη για τον ΓΑΣ Αλεξάνδρειας, που μετά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής, βρίσκεται στο -1 από την τέταρτη θέση που οδηγεί στα play off της Α ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναφέρει το katerinisport, το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο , με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Βαφύρα να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 17-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν καλύτερος, σημείωσε δεκαεννέα πόντους και σε συνδυασμό με τους εννέα που δέχθηκε στην άμυνα ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 26-33.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, σημείο στο οποίο ο φιλοξενούμενος προηγήθηκε με δεκαπέντε πόντους, με τους παίκτες του Μιχάλη Σαραπτσή να ισορροπούν το παιχνίδι στην συνέχεια και στο σκορ να διαμορφώνεται σε 46-54.

Ισορροπημένο ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να διατηρεί το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 69-80.

Διαιτητές: Τοπαλίδης – Φελεκίδης.
Δεκάλεπτα: 17-14, 26-33, 46-54, 69-80.

ΓΑΣ Βαφύρας (Σαραπτσής): Ζιώγας 9 (2), Τζιόλης, Ευαγγελόπουλος 18 (1), Γερονάτσιος 3 (1), Μπατζάκης 1, Λαγαμτζής 2, Ντακαρέλας 10 (1), Στεφανίδης 15 (1), Παπακώστας, Ασλανίδης 2, Γερομιχαλός 9 (3).

ΓΑΣ Αλεξάνδρειας (Τσάτσας): Πάππου 7, Οικονομόπουλος, Πουαρίδης, Χρυσικός 3 (1), Μπαλτάς, Παντοφλίδης 17 (1), Παπαδόπουλος 21 (6), Παπαγερίδης 4, Καράκας 26 (1), Πρόϊος, Μουλγκέτσι 2.