“Σίφουνας” η Ρεάλ, 3-0 τη Βαλένθια (vid)

Aνεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή της στο β’ ημίχρονο, όταν και πέτυχε όλα τα γκολ της, η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε με το ευρύ 3-0 της Βαλένθια στο «Αλφρέντο Ντι Στέφανο», για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Η ομάδα του Ζιντάν στο πρώτο μέρος έχασε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει αλλά η Βαλένθια είχε ένα δοκάρι με τον Ροντρίγκο Μορένο, ενώ στο 27ο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του ίδιου ποδοσφαιριστή, με τον διαιτητή να παίρνει την απόφαση μετά από εξέταση στο VAR.

Στο δεύτερο μέρος ωστόσο η «βασίλισσα» σοβαρεύτηκε και καθάρισε τη νίκη, με την οποία πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Στο 61’μετά από ασίστ του Αζάρ ο Μπενζεμά έλυσε τον γόρδιο δεσμό για την ομάδα του, η οποία έκανε στο 74′ το 2-0 με τον Ασένσιο, ο οποίος επέστρεψε μετά τον σοβαρό τραυματισμό του και βρήκε δίχτυα 40 δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το τελικό σκορ έγραψε στο 86’΄ο Μπενζεμά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο ματς.