Η ΑΕΛ πήρε το “Χ” κόντρα στον Παναθηναϊκό με γκολ του 19χρονου Δημήτρη Πινακά! (βαθμολογία)

Με τέρμα του 19χρονου Δημήτρη Πινακά στο 87ο λεπτό, η ΑΕΛ ισοφάρισε τον Παναθηναϊκό και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας, στο ματς που ολοκλήρωσε το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στη Super League.

Ο προπονητής άλλαξε, η φιλοσοφία επίσης αλλά οι κακές συνήθειες δεν άλλαξαν για τον Παναθηναϊκό. Μόλις την 3η αγωνιστική, το παιχνίδι με την ΑΕΛ στο Αλκαζάρ είχε αποκτήσει χαρακτήρα τελικού για το Τριφύλλι μετά την ήττα στην πρεμιέρα της Super League από τον Αστέρα Τρίπολης και τις συνεχιζόμενες αρνητικές εμφανίσεις (και) στα φιλικά προετοιμασίας. Και πάλι όμως οι «πράσινοι» δεν στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων καθώς… γκέλαραν (1-1) για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι μένοντας στον… άσο με μόλις έναν βαθμό στη βαθμολογία της Super League.

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε το πολύτιμο τρίποντο στα χέρια του μέχρι το 87′ χάρη σε ένα γκολ του συνήθη υπόπτου Φεντερίκο Μακέντα από το 26′ έπειτα από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Αϊτόρ αλλά για ένα ακόμη ματς «πλήρωσε» τις αλλαγές που έκανε ο προπονητής του Ντάνι Πογιάτος, που δεν βοήθησαν καθόλου την ομάδα του. Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και στο παιχνίδι με την Τρίπολη, όπου μετά την ανεξήγητη αντικατάσταση του Κουρμπέλη, οι Πράσινοι κόπηκαν στη μέση.

Η ΑΕΛ εκμεταλλεύτηκε την οπισθοχώρηση και την προβληματική λειτουργία του Παναθηναϊκού προς το φινάλε του β’ ημιχρόνου και με ένα γκολ του Πινακά στο 87′ σόκαρε τους Πράσινους και τον Πογιάτος, που νωρίς-νωρίς βρίσκεται υπό πίεση.

ΑΕΛ : Ναγκί, Φίλιπ, Μπέρτος (72′ Γρηγορόπουλος), Ηλιάδης, Μιχαήλ (77′ Μούζεκ), Σπαρβ, Σετσέροβιτς (73′ Αλί Γκαζάλ), Τόρζε, Τρούγιτς (57′ Πλατέλλας), Μιλοσάβλιεβιτς (72′ Πινακάς), Ντουρμισάι

Παναθηναϊκός : Διούδης, Σάντσεζ, Χουανκάρ (75′ Πούγγουρας), Σένκενφελντ, Βέλεθ, Μπουζούκης (89′ Σερπέζης), Αγιούμπ, Κουρμπέλης, Αϊτόρ (89′ Χατζηγιοβάνης), Καρλίτος (90+2′ Ιωαννίδης), Μακέντα (74′ Ξαβιέ)