Ευρεία νίκη της ΑΕΚ και 3×3

Με σκορ 39-27 επικράτησε η ΑΕΚ του Διομήδη Άργους, σε ματς που άνοιξε την αυλαία της 3ης αγωνιστικής στη Handball Premier.

Η ποιοτική ομάδα της ΑΕΚ με τις πολλές λύσεις, χρειάστηκε επί της ουσίας ένα πολύ καλό επτάλεπτο για να γίνει «αφεντικό» του αγώνα και να φτάσει στην συνέχεια στην εύκολη νίκη.

Για τους γηπεδούχους ο Ουγκάλντε σημείωσε 6 γκολ (έπαιξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο) και ήταν πολύ χρήσιμος και στην άμυνα, ενώ στο δεύτερο μέρος ο Ρέινα πέτυχε 5 τέρματα.

Για τον Διομήδη ξεχώρισαν Μπόσκος (7 γκολ) και Χαντέλης (6 γκολ).

Οι «Λύκοι» ήταν ανταγωνιστικοί και μάλιστα στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα ήταν και καλύτεροι, έχοντας το προβάδισμα με 8-7.

Όλα τα γκολ του Διομήδη είχαν σημειώσει από την περιφέρεια οι Μπόσκος (4) και Στάνκοβιτς (4), κάνοντας «ζημιά» στην άμυνα της Ένωσης.

Σε εκείνο το σημείο ο τεχνικός της Ένωσης Δημήτρης Δημητρούλιας αποφάσισε να αλλάξει την άμυνα από 6-0 σε 5-1 με «άσσο» τον Ουγκάλντε.

Η επίθεση του Διομήδη «βραχυκύκλωσε» και η ΑΕΚ έκλεψε πολλές μπάλες που κατέληξαν σε εύκολα τέρματα και με σερί 7-0, έφτασε στο 14-8 στο 20’. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10 (23-13), ενώ στο δεύτερο μέρος η διαφορά έφτασε ακόμα και το +14 (35-21) πριν οδηγηθούμε στο τελικό 39-27.

Πάντως η εικόνα του Διομήδη σε σχέση με τα φιλικά των δύο ομάδων ήταν σαφώς βελτιωμένη και την Τετάρτη κόντρα στον Ολυμπιακό στη Νέα Κίο, αναμένεται μεγάλο ματς.

ΑΕΚ-Διομήδης Άργους 39-27

Πεντάλεπτα: 3-2, 6-7, 10-8, 15-10, 19-11, 23-13 (ημχ.), 23-15, 28-17, 31-19, 34-21, 36-23, 39-27

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Τζηράς 4, Νικολαϊδης 1, Ρέινα 6, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς, Πλάθα 4, Φλορίδο 3, Λέμος 4, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 6, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα 2, Κεδέρης 3.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος 1, Κραβτσένκο, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας, Στανοίλοβιτς, Τσάκαλος 1, Παπαντωνόπουλος, Στάνκοβιτς 4, Ξαγοράρης, Χόγκας 4, Μπόσκος 7, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 2, Ρόμπος

Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/4-1/1