“Δια πύρος και σιδήρου” από το Άργος ο Ολυμπιακός

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Ολυμπιακού από το Άργος καθώς συνοδεύτηκε από την επικράτηση με 26-25 του Διομήδη.

Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Handball Premier που διεξήχθη εμβόλιμα.

Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με 13-12 στο πρώτο ημίχρονο και έλεγξαν το ρυθμό στην επανάληψη, διατηρώντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βύρωνας Παπαδόπουλος με 7 τέρματα, ενώ τον ακολούθησαν ο Νεμάνια Μιλοβάνοβιτς με 6 και Ζάρκο Τσούριτς με 4.

Η προσοχή των Πειραιωτών στρέφεται στο εντός έδρας παιχνίδι που ακολουθεί με τον Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας το Σάββατο (10/10) στις 21:00 για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 3-2, 3-3, 7-7, 10-10, 12-13 (ημχ), 13-17, 14-17, 16-19, 18-22, 20-23, 25-26.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 1, Μαρκατάτος, Κραβτσένκο 1, Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 3, Στανόγιοβιτς, Παπαντωνόπουλος, Τσάκαλος 1, Στάνκοβιτς 4, Χόγκας 3, Μπόσκος 2, Χαντέλης 6, Αναγνωστόπουλος, Μάνθος 3, Ρούμπος, Μούγιτς.

Ολυμπιακός (Κλιάιτς): Κουκουλας, Μιλοβάνοβιτς 6, Καραμπουρνιώτης, Τερλέτσκι, Ζάγια, Τσούριτς 4, Κανδύλας 2, Μπάγιος, Παπαδόπουλος 7, Κόμπετιτς, Δεληχρήστος 1, Τσιλιμπάρης, Πασσιάς 3, Κλιάιτς 2, Μιχαηλίδης 1, Τσίλης.

Διαιτητές: Συρεπίσιος Μερτινιάν. Δίλεπτα: 3-4. Κόκκινη: Χαλκίδης (59:15 – διαμαρτυρία). Πέναλτι: 0/1 – 0/1.

Στο φύλλο αγώνα οι διαιτητές έγραψαν τα εξής: “Στο 2:49 και στο 36:39 ο αγώνες διεκόπη προσωρινά διότι υπήρξαν υπεράριθμοι φίλαθλοι πάνω από τον επιτρεπόμενο αριθμό βάσει πρωτοκόλλου COVID19. Με τη συμβολή της αστυνομίας απομακρύνθηκαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Στο 59:15 απεβλήθη ο προπονητής της Α’ ομάδας, κ. Χαλκίδης Γεώργιος, διότι εισήλθε απειλητικά και χοροπηδώντας στον αγωνιστικό χώρο, περίπου τέσσερα μέτρα από τον πάγκο του λέγοντας στους διαιτητές “τι σφυράτε ρε, είστε τρελοί;”.