Ξεκίνημα με ευρεία νίκη για τον Αετό Κιλκίς, σε “ρηχά νερά” ο Άθλος Αλεξάνδρειας

Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 80-59 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο της πόλης, σε αγώνα για την 1η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Ημαθίας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς περιόρισε το γηπεδούχο στους δέκα πόντους και σημειώνοντας τους διπλάσιους στην επίθεση προηγήθηκε με 10-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα αντιστράφηκε, με τον Αετό Κιλκίς να κυριαρχεί και στις δύο πλευρές του παρκέ και να καταφέρνει, όχι μόνο να εξουδετερώσει το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, αλλά και να προηγηθεί στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή (35-34).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Χάρη Καμψιάδη να ξεφεύγουν στο σκορ και να προηγούνται στη λήξη της περιόδου με 61-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς, παρά το γεγονός ότι ο Άθλος Αλεξάνδρειας ήταν βελτιωμένος, κατάφερε να διευρύνει κι άλλο το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 80-59.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Παπαγεωργίου.
Δεκάλεπτα: 10-20, 35-34, 61-45, 80-59.