Με κορυφαίο τον Σλούκα, ο Ολυμπιακός νίκησε την Αρμάνι (vids)

Συνεχίζει την παράδοση κόντρα στην Αρμάνι!

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ιταλική ομάδα με σκορ 86-75 στο ΣΕΦ για το 2-1 των ομάδων στην Ευρωλίγκα και πλέον μετράει 9 νίκες σε 11 εντός έδρας αναμετρήσεις με αντίπαλο το Μιλάνο!

”Άλλη ομάδα” στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες, με την τρίτη περίοδο και το επιμέρους της 27-16 να είναι το στοιχείο που άλλαξε τη ροή του, πάντα μέσα από την άμυνα, με τον περιορισμό των λαθών και τον έλεγχο στα ριμπάουντ να κάνουν τη διαφορά!

Τα έκανε όλα ο Κώστας Σλούκας, άλλαξαν την ροή του ματς Σακίλ ΜακΚίσικ και Άαρον Χάρισον, σταθερά στην επίθεση ο Γιώργος Πρίντεζης. Προσπάθησαν, αλλά δεν ήταν αρκετοί για τους φιλοξενούμενους οι Σέρχι Ροντρίγκεθ και Μάικλ Ρολ.

Όλα αυτά, λίγο μετά την ανακοίνωση της Ευρωλίγκας, η οποία ξεκαθάρισε πως θα αλλάξει ο κανονισμός, που θέλει μία ομάδα με λιγότερους από 8 παίκτες σε ένα ματς να το χάνει με 20-0.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75

Ολυμπιακός: Χάρισον 16, Λαρεντζάκης, Σπανούλης 5, Σλούκας 17, Μάρτιν 6, Βεζένκοφ 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 4, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 5, Έλις 5, ΜακΚίσικ 10

Αρμάνι: ΛεΝτέι 10, Μορέτι, Μορασίνι 2, Ρολ 16, Ροντρίγκεθ 18, Ταρζέφσκι 2, Τσιντσιαρίνι, Ντιλένι 5, Σίλντς 5, Μπρουκς, Χάινς 8, Ντατόμε 9