Μεγάλη νίκη του Ολυμπιακού με τρίποντο του Χάρισον σε νεκρό χρόνο! (vid)

Φοβερό και τρομερό ματς στο ΣΕΦ, με τον Άαρον Χάρισον να βάζει ένα τρομερό τρίποντο στο μηδέν για να δώσει τη νίκη στον Ολυμπιακό κόντρα στη Μακάμπι με 85-82!

Ο Ολυμπιακός έψαχνε την τρίτη σερί του νίκη μετά τις σπουδαίες επικρατήσεις με Παναθηναϊκό και Αρμάνι Μιλάνο και η Μακάμπι αναζητούσε αντίδραση μετά από δύο διαδοχικές ήττες στο ξεκίνημα της Euroleague από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και την Μπάγερν Μονάχου. Εν τέλει η καρδιά των Πειραιωτών μίλησε στο φινάλε με τον Χάρισον να εκτελεί τους Ισραηλινούς με buzzer beater σε νεκρό χρόνο διαμορφώνοντας το τελικό 85-82.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει τρίποντα για το 8-4, πριν έρθει ν αντίδραση της Μακάμπι με μπροστάρη τον Κρις Τζόουνς και τον Τάιλερ Ντόρσεϊ για το 8-14 του 6′. Ο Οκτάβιους Έλις αποτέλεσε επιθετικό στήριγμα των γηπεδούχων, με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 15-22.

Η είσοδος του Βασίλη Σπανούλη -ο οποίος και έγινε πρώτος σε εύστοχα σουτ στην Ευρωλίγκα– και του Χασάν Μάρτιν άλλαξαν το σκηνικό με ένα επιμέρους 16-4 να φέρνει το σκορ στο 31-26 στο 15′. Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σταθερά, με τον Άαρον Χάρισον να δίνει πολλές λύσεις, για το 44-42 της ομάδας του στο ημίχρονο, παρά τις προσπάθειες των Οθέλο Χάντερ και Οζ Μπλέιζερ.

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε θετικά για τον Ολυμπιακό, ο οποίος και έφτασε μέχρι και το +10 (54-44) με τους Σάσα Βεζένκοφ–Σακίλ ΜακΚίσικ να σκοράρουν, έμεινε όμως χωρίς σκορ για πάνω από 2′, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στην Μακάμπι να μειώσει 61-58, με τον Ελάιζα Μπράιαντ και τον Οθέλο Χάντερ να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση. Αποτέλεσμα, το τρίτο δεκάλεπτο να λήξει με το σκορ στο 69-66.

Το ματς ήταν πραγματικό ντέρμπι και μία ”μάχη” πόντο-πόντο μέχρι τέλους, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 71-68, πριν περάσει μπροστά η Μακάμπι με 73-74 στο 34′. Ο Σπανούλης έκανε το 75-74, με τον Ουίλμπεκιν να γράφει το 75-77, πριν δώσει νέο προβάδισμα ο Βεζένκοφ με 78-77 και 80-78 με 2/2 βολές. Ο Σπανούλης με φοβερό καλάθι πήγε στο 82-79, με τον Ολυμπιακό να χάνει διπλή ευκαιρία να τελειώσει το ματς, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Βεζένκοφ, το δεύτερο κομβικό του στη τέταρτη περίοδο.

Σπανούλης και Χάρισον αστόχησαν σε τρίποντο, το ίδιο έκανε και ο Μπλέζερ, με τη Μακάμπι να κάνει 0/2 βολές με Τζόουνς, με τον Καλοϊάρο να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ και τον Ουίλμπεκιν να ισοφαρίζει σε 82-82 με 7” να απομένουν. Ο Ολυμπιακός έχασε χρόνο λόγω φάουλ, ο Χάρισον όμως έβαλε ένα τεράστιο τρίποντο για το 85-82!

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 44-40, 69-66, 85-82