Άνετη νίκη για τον ΠΑΟΚ, 12 γκολ η Γκάτζιου

Άνετη επικράτηση για το τμήμα Χάντμπολ Γυναικών του ΠΑΟΚ, που επικράτησε της ΑΕΣΧ Πυλαίας με σκορ 43-22 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Ηandball Premier Γυναικών.

Αμφίρροπο παιχνίδι στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ. Στη συνέχεια, με τις Χατζηπαρασίδου και Ζύγουρα να ηγούνται στο σκοράρισμα, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 7-4. Στα μέσα του ημιχρόνου, ο Δικέφαλος ανέβαζε διαρκώς στροφές, με αμυντική προσήλωση και εξαιρετική ανάπτυξη στο ανοιχτό γήπεδο, προηγήθηκε με διαφορά 5 τερμάτων (10-5). Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε σταθερά διαφορά ασφαλείας από τις αντιπάλους, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου με ένα επιθετικό ξέσπασμα, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με double scor (18-9).

Δυνατό ξεκίνημα για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο ημίχρονο, όπου με τις Χατζηπαρασίδου, Ζύγουρα και Νίκολιτς να είναι εξαιρετικά αποτελεσματικές στην επίθεση, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά τερμάτων (22-11). Στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Δικέφαλος δεν έχασε τη συγκέντρωσή του σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσει τη διαφορά στα 16 τέρματα (29-13).

Προς το τέλος του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν έριξε καθόλου το ρυθμό του, με πίεση στην άμυνα και αριστουργηματική ανάπτυξη στην κόντρα επίθεση, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 34-17. Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει με χαρακτηριστική άνεση το σκορ σε υψηλά επίπεδα, με το τελικό σκορ να γράφει 43-22.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 7-4, 10-6,0 11-8, 13-9, 18-9 (ημχ), 22-12, 25-13, 30-14, 33-16, 36-21, 43-22.

ΠΑΟΚ Μateco (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Ανδρεανίδου, Χατζηπαρασίδου (11), Ζυγούρα (10), Γκάτζιου (12), Μπατζαρακούδη, Παναγιωτίδου, Νίκολιτς (5), Σαμολαδά (1), Κατσούνη, Μεντεσίδου, Μαυροσαββίδου (2), Σεβδίλη (1), Καραχαρίση (3), Στοβανόφσκα, Στογιάνοβιτς.

ΑΕΣΧ Πυλαίας (Σκανδάλης): Μόσχου 1, Κ. Κουκμίση 6, Τσιτλακίδου 1, Βράμπα 4, Τσερέπη, Παραστατίδου 1, Μ. Κουκμίση, Καπρινιώτη, Ιωαννίδου, Τσιγαρίδα 2, Μανωλούδα 1, Αθανασοπούλου 2, Σελεμίδου 3, Πετρίδου, Γουδή, Στεφανίδου 1.

Διαιτητές: Νικολαΐδης – Παλαμιώτης. Δίλεπτα: 2-7. Πέναλτι: 4/4 – 2/4.