“Έσπασε το ρόδι” για φέτος ο Ζαφειράκης Νάουσας

Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 67-58 του Αετού Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε αγώνα για τη 2η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα παραγωγικές καθώς σημείωσαν σαράντα τέσσερις πόντους και η ολοκλήρωσή του βρήκε τον Αετό Κιλκίς να προηγείται με 21-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας είχε τον έλεγχο του αγώνα, χάρη κυρίως στην αμυντική του λειτουργία, καθώς περιόρισε την ομάδα του Κιλκίς στους έντεκα πόντουςκαι σημειώνοντας δεκαοκτώ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με το υπέρ του 39-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν είκοσι μόλις πόντους και στην ολοκλήρωσή του οι παίκτες του Νίκου Τούφα να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 50-43.

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξαν οι ισορροπίες του αγώνα, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να φτάνει στη νίκη με το τελικό 67-58.

Διαιτητές: Μητώνας – Μποΐτσης.
Δεκάλεπτα: 21-23, 39-34, 50-43, 67-58.