Ιστορική πρώτη νίκη για τον Χαρίλαο Τρικούπη με buzzer beater! (vid)

Την πρώτη νίκη στην ιστορία του στην Basket League πανηγύρισε ο Χαρίλαος Τρικούπης!

Οι νεοφώτιστοι, για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, επικράτησαν με 73-70 του Άρη στο κλειστό του Αγρινίου. Ο Χαρίλαος Τρικούπης πήρε τη νίκη με εύστοχο τρίποντο του Ντεβόντε Γκριν στο φινάλε του αγώνα.

Για τους γηπεδούχους που πήραν σημαντικές λύσεις από τους παίκτες του πάγκου πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Αγραβάνης με 15 πόντους, ενώ για τον Άρη ο Δημήτρης Φλιώνης τελείωσε με 18 πόντους.

Μετά από ένα πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, ο Άρης μπήκε στη δεύτερη περίοδο τρέχοντας σερί 10-0. Οι «κίτρινοι» έφτασσαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά στο 13′ με τον Φλιώνη να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το σκορ 19-29.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με επτά πόντους από τον Σαχπατζίδη και άλλους πέντε από το Μάθις, ο Χαρίλαος Τρικούπης έτρεξε ένα δικό του σερί 14-0 προσπερνώντας με 33-29 στο 17′. Ο Άρης ωστόσο με ένα μικρό σερί 5-0 πήγε στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα με 40-37.

Οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου βρήκαν πιο γρήγορα ρυθμό στην τρίτη περίοδο και παρότι ο Άρης προηγήθηκε με 39-46, βελτίωσαν την άμυνά τους, κράτησαν τους φιλοξενούμενους για τέσσερα λεπτά δίχως καλάθι εντός παιδιάς, και με ένα επιμέρους 17-3 ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο έχοντας προβάδισμα με 56-49.

Στα μέσα της τέταρτης περιόδου ο Κέβιν Λάνγκφορντ έστειλε τη διαφορά στο +12 (66-54) για τον Χαρίλαο Τρικούπη, πριν αναλάβει… δράση ο Δημήτρης Φλιώνης. Ο νεαρός γκαρντ του Άρη έδωσε λύσεις πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. κα με 11 δικούς του πόντους ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 2-13 μειώνοντας σε 68-67 στα 22′.

Ο Γιάννης Αγραβάνης βρέθηκε δύο φορές στη γραμμή των βολών, και με 2/4 έκανε το 70-67 στα 18”, όμως στη στην επόμενη επίθεση ο Μάριο Τσάλμερς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο, αξιοποίησε τις βολές και ισοφάρισε σε 70-70. Με 14” να απομένουν, ο Ντεβόντε Γκριν πήρε την τελευταία επίθεση, ευστόχησε σε τρίποντο από την κορυφή στη λήξη του χρόνου και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του!

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 37-40, 56-49, 73-70