Γενικά

Δεν εμφάνισε το γνωστό του πρόσωπο ο Ολυμπιακός, νίκη της Εφές στο ΣΕΦ

Προσπάθησε, αλλά δεν τα κατάφερε.

Ο Ολυμπιακός είδε την Εφές να φτάνει στο +12 (63-75) στο 35′, πάλεψε μέχρι το τέλος, όμως η τουρκική ομάδα έφυγε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά νικήτρια από το ΣΕΦ με 79-84.

Οι ”ερυθρόλευκοι” υπέπεσαν στην 2η σερί ήττα τους και 3η συνολικά σε 6 ματς, με τους νικητές να φτάνουν στο 2-3 (ματς λιγότερο), στην μεστή επιστροφή του Σέιν Λάρκιν, που ”μίλησε” στο κομβικότερο σημείο με προσωπικό σερί, με άξιο πάντα συμπαραστάτη τον Βασίλιε Μίτσιτς, αλλά και τον Ροντρίγκ Μπομπουά.

Χασάν Μάρτιν, Κώστας Σλούκας, Σακίλ ΜακΚίσικ και Γιώργος Πρίντεζης προσπάθησαν στο δεύτερο ημίχρονο, όμως στο τέλος έλειπε η μεγάλη άμυνα και το σουτ στο 77-82, που θα έκανε το ματς… διαφορετικό.

Αξίζει να αναφέρουμε πως πριν το τζάμπολ, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τα θύματα του σεισμού σε Σάμο και Σμύρνη.

Για την 7η αγωνιστική, ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στην Αγία Πετρούπολη για το ματς με την Ζενίτ (5/11, 19:00), ενώ η Εφές υποδέχεται την Μακάμπι (5/11, 19:30).

Τα δεκάλεπτα: 26-29, 38-44, 57-63, 79-84

Ολυμπιακός: Χάρισον 7, Κόνιαρης, Σπανούλης 6, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ζαν-Σαρλ, Τζένκινς 7, Έλις 8, ΜακΚίσικ 10

Εφές: Λάρκιν 15, Μπομπουά 15, Σίνγκλετον 7, Μπαλμπάι, Γκαζί, Μοέρμαν, Τουντσέρ, Πλάις 6, Μίτσιτς 20, Άντερσον 2, Ντάνστον 8, Σίμον 11