Στην κορυφή της Α ΕΚΑΣΚΕΜ ο Άθλος Αλεξάνδρειας

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 64-52 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για την 4η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Με το αποτέλεσμα αυτό και σε συνδυασμό με τις ήττες των ΑΟΚ Αιγινιακού και ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, η ομάδα της Ημαθίας ανέβηκε στην πρώτη θέση με 7 βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός, ωστόσο ο Άθλος Αλεξάνδρειας πήρε το προβάδισμα στο σκορ κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 16-10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο, με τον γηπεδούχο να διατηρεί την υπέρ του διαφορά και σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 34-26.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 46-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμά του, αλλά κατάφερε και να το διευρύνει και να φτάνει στην τελική επικράτηση με 64-52.

Διαιτητές: Μελανίδης – Χατζηκώστας.
Δεκάλεπτα: 16-10, 34-26, 46-40, 64-52.