Ο γνωστός Ολυμπιακός του δευτέρου ημιχρόνου, χατ-τρικ ο Ελ Αραμπί (βαθμολογία)

Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς και να ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός όμως πάτησε…γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο (όπως έχει κάνει σε πολλά παιχνίδια φέτος) και με χατ-τρικ του Ελ Αραμπί έφτασε στο ευρύ 4-1.

Με τη νίκη τους αυτή οι “ερυθρόλευκοι” αποσπάστηκαν δύο βαθμούς από τον Άρη, έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο. Στην 6η θέση ο εξαιρετικός του πρώτου ημιχρόνου, Βόλος που προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με πέναλτι του Μπαριέντος.

Ο Βινάγκρε δεν άρπαξε την ευκαιρία που του έδωσε ο Μαρτίνς και στο ημίχρονο έγινε αλλαγή από τον Χολέμπας. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά και μέσα σε δύο λεπτά έχασε δύο καλές ευκαιρίες για το 2-1. Στο 46′ με το δυνατό και κοντινό σουτ που έκανε ο Μασούρας και πέρασε πάνω από το δοκάρι και στο 47′ με το σουτ του Φορτούνη έξω από την περιοχή που πέρασε πάνω από το δοκάρι. Αυτή όμως η πίεση των “ερυθρόλευκων” κράτησε για λίγο, αφού ο Βόλος ισορρόπησε μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Στο 51′ έγινε ένα από τα highlights του ματς. Ο Νίνης, που έκανε υπέροχο παιχνίδι για τον Βόλο, έπεσε στην περιοχή του Ολυμπιακού και ενώ στην ομάδα του διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, αυτός σήκωσε το χέρι και με χαρακτηριστική χειρονομία έδειξε πως δεν του έγινε παράβαση από τον Σεμέδο. Απλά έχασε την ισορροπία του σε μια φοβερή κίνηση fair play. Ο Βόλος μετά την έξοδο του Βινάγκρε μετατόπισε το παιχνίδι του αριστερά αν και η καλή στιγμή του 53′, όταν ο Μπαρτόλο σκόραρε αντικανονικά, ήρθε από δεξιά.

Εκτός από τον Βινάγκρε, ανικανοποίητος έμεινε ο Μαρτίνς και από τον Μπα, τον οποίο αντικατέστησε στο 58′ με τον Σισέ. Ο Ολυμπιακός έφτασε τελικά στην ανατροπή στο 66′. Ο Καμαρά πέρασε στον Αραμπί αφού πρώτα γλίστρησε ο Ντεντάκης, ο Μαροκινός ντρίμπλαρε τον Κολόμπο και με σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, σκόραρε.

Ο Μαροκινός, που είχε σκοράρει τελευταία φορά πριν από ένα μήνα και 18 μέρες, βρήκε και δεύτερο γκολ, στο 80′. Έμεινε όρθιος παρά το κράτημα της φανέλας από τον Κολόμπο, σούταρε με το αριστερό μέσα από την περιοχή και σκόραρε, έπειτα από πάσα του Φορτούνη (έφτασε τις έξι ασίστ). Κάπως έτσι όλα είχαν τελειώσει.

Στο 81′ μπήκε και ο Τιάγκο Σίλβα αντί του Φορτούνη, ντεμπούτο για τον Πορτογάλο. Ο Βόλος δεν αντέδρασε μετά το τρίτο γκολ, ξέχωρα από μια κεφαλιά του Δουβίκα στο 85′ που πέρασε πάνω από το δοκάρι. Ο Χολέμπας στο 90′ σκόραρε με φοβερό σκάψιμο της μπάλας, αλλά σωστά καταλογίστηκε οφσάιντ. Ο Αραμπί έφτασε τελικά στο χατ τρικ. Στο 90’+2′ ο Ραντζέλοβιτς πέρασε στον Τιάγκο Σίλβα, αυτός έκανε το γύρισμα μέσα από την περιοχή και αριστερά και ο Μαροκινός αφού πρώτα στόπαρε με το στήθος, έκανε τέλειο πλασέ και σκόραρε.

Ολυμπιακός : Σα, Ντρέγκερ (3′ λ.τρ. Ραντζέλοβιτς), Σεμέδο, Μπα (59′ Σισέ), Βινάγκρε (46′ Χολέμπας), Μπουχαλάκης (58′ Πέπε), Καμαρά, Φορτούνης (81′ Τιάγκο Σίλβα), Μασούρας, Βρουσάι, Ελ Αραμπί.

ΝΠΣ Βόλος : Γκαραβέλης, Ντεντάκης (75′ Κιάκος), Φεράρι, Σάντσες, Δουβίκας, Ουάρντα (68′ Περέα), Μαρτίνεζ, Μπαριέντος (19′ Νίνης), Κολόμπο, Ριένστρα, Μπαρτόλο.