Στο ρελαντί η Ρόμα, με ανατροπή η Νάπολι (βαθμολογία)

Τρία ματς με ώρα έναρξης στην Ιταλία, με τα φαβορί να επικρατούν.

Η Ρόμα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και φιλοδώρησε με 5 γκολ τη Μπολόνια και μάλιστα όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο! Πόλι, Τζέκο, Πελεγκρίνι, Βερετούτ και Μικιταριάν τα γκολ των Ρωμαίων, με τη Μπολόνια να μειώνει σε 1-3 με αυτογκόλ του Κριστάντε.

Ανατροπή και νίκη για τη Νάπολι, που είδε τη Σαμπντόρια να προηγείται στο 20′ με τον Γιάνκτο, ένα σκορ που έμεινε μέχρι την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η είσοδος των Λοτζάνο και Πετάνια έδωσαν επιθετική πνοή στους “παρτενοπέι” που με γκολ του πρώτου στο 53′ και του δεύτερου στο 68′ γύρισαν το ματς και έφτασαν τους 23 βαθμούς.

Τέλος στο Μπέργκαμο, η Αταλάντα είχε εύκολο έργο κόντρα στη Φιορεντίνα. Το 3-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με γκολ των Γκόσενς, Μαλινόφσκι και Τολόι.