Νικητής ο Άρης στην Λάρισα με μεγάλα σουτ (βαθμολογία)

Η Λάρισα είχε 7/17 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο και 12/30 συνολικά, όμως, ο Άρης έβαλε τα μεγάλα σουτ στην τελευταία περίοδο και πήρε τους δύο βαθμούς (88-84) στον «θεσσαλικό κάμπο» στην εξ αναβολής αναμέτρηση της 5ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Basket League.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, όταν 2’44’’ πριν το τέλος ο Άρης ήταν πίσω με 82-78 αλλά με σερί 10-0 βρέθηκε στο +6 ενώ απέμεναν 24’’ για τη λήξη. Η πίστη των «κιτρινόμαυρων» και η «πλημμύρα» των γηπεδούχων στην επίθεση έκριναν το ματς.

Είναι η τρίτη νίκη των «κίτρινων» στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν και πρώτη εκτός έδρας και η πρώτη μακριά από το Αλεξάνδρειο μετά τις 12 Ιανουαρίου 2019. Τότε ο Άρης είχε επικρατήσει στην Κρήτη του Ρεθύμνου με 76-74.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-32, 68-66, 84-88.