Εντυπωσιακός ο Παναθηναϊκός, περιόρισε την Άλμπα στους 69 πόντους (vids)

Ο Παναθηναϊκός ήταν αποδοτικός σε άμυνα και επίθεση, ”εξαφάνισε” στο τέλος την Άλμπα και πήρε την νίκη στο ΟΑΚΑ με 92-69!

Οι ”πράσινοι” τα πήγαν εξαιρετικά τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση κόντρα στην Άλμπα με σκορ 92-69, για την 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Η άμυνα ήταν το βασικότερο ”κλειδί” για το θετικό αποτέλεσμα (δεν σκόραρε στα 4 τελευταία λεπτά η Άλμπα), με τον Νέντοβιτς να ξεμπλοκάρει την επίθεση στην τρίτη περίοδο και τον Παπαπέτρου να είναι συνολικά ο κορυφαίος, με δύο τεράστια τρίποντα, που ουσιαστικά έφεραν την επικράτηση, μαζί με το 16-0 στο τέλος.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Βόβορα ανέβηκε στο 5-9, με τους Γερμανούς να μένουν στο 6-8, μετά από 4 συνεχόμενες νίκες.

Για την 16η αγωνιστική, ο Παναθηναϊκός φιλοξενείται από την Μακάμπι (22/12, 21:15), ενώ η Άλμπα από την Ρεάλ Μαδρίτης (22/12, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52,