Πρώτη εντός έδρας νίκη για τη Λάρισα με «βροχή» από τρίποντα (βαθμολογία)

Η Λάρισα ήταν η μοναδική ομάδα που δεν είχε πανηγυρίσει εντός έδρας νίκη στη φετινή σεζόν, πλέον όμως πήρε κι εκείνη το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο γήπεδό της.

Στο ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου στον πάγκο της, η θεσσαλική ομάδα, επικράτησε με 84-58 του Μεσολογγίου για την 9η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η Λάρισα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-6 και πλησίασε τους νεοφώτιστους που υποχώρησαν στο 3-6 μετρώντας την έκτη διαδοχική τους ήττα στη λίγκα.

Οι γηπεδούχοι είχαν εξαιρετική παρουσία πίσω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων, καθώς τελείωσαν το παιχνίδι με 18/39 τρίποντα (και 13/22 δίποντα) τη στιγμή που το Μεσολόγγι ΒΑΧΙ είχε 7/21 τρίποντα (και 14/27 δίποντα). Παράλληλα είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (36-24).

Ο Μπέρι τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους και 5/7 τρίποντα, ενώ ο Ρας είχε 14 πόντους (με 4/8 τρίποντα), ο Μπράουν 16 (με 4/5 τρίποντα) και ο Γουέμπ 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου που παρατάχθηκε δίχως τον πρώτο σκόρερ της Ντεβόντε Γκριν, ο Μπράουν είχε 17 πόντους και οι Χατζηνικόλας και Γράβας προσέθεσαν από 11.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Μπράουν να κάνει το σκορ 5-9 πριν τη συμπλήρωση τριών αγωνιστικών λεπτών. Η απάντηση της Λάρισας όμως ήταν άμεση με τον Γουέμπ να σκοράρει οκτώ πόντους και τους γηπεδούχους με σερί 10-0 να προσπερνούν με 15-9 στο 6′. Οι Θεσσαλοί συνέχισαν να βρίσκουν στόχο πίσω από τα 6,75μ. ανεβάζοντας το προβάδισμά τους στο +11 (25-14) ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-20.

Στη δεύτερη περίοδο η Λάρισα έμεινε για περισσότερα από τρία αγωνιστικά λεπτά δίχως σκορ με το Μεσολόγγι να μειώνει σε 32-28 στο 17′. Ωστόσο μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους οι Μπέρι, Μπράουν και Καμάρας ήταν εύστοχοι σε προσπάθειες για τρίποντα με τη Λάρισα να έχει 4/4 στο τελευταίο τρίλεπτο και να κλείνει το ημίχρονο έχοντας ανεβάσει το προβάδισμά της στους 14 πόντους (45-31).

Το Μεσολόγγι μπήκε στο δεύτερο μέρος με ένα γρήγορο σερί 5-0 μειώνοντας σε 45-36. Οι γηπεδούχοι όμως με τον Ρας να ευστοχεί σε δύο τρίποντα και να σημειώνει 8 πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά, ανέβασαν και πάλι το προβάδισμά τους στο +11 (56-45). Στο 26′ ο Σμιθ έκανε το σκορ 58-45 με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν στα επόμενα τέσσερα λεπτά για το φινάλε του δεκαλέπτου! Η Λάρισα είχε 0/9 σουτ (0/3 διπ., 0/6τρ.) και το Μεσολόγγι 0/3 σουτ και 2 λάθη σε αυτό το διάστημα!

Ο Μπέρι έβαλε μετά από περίπου πέντε λεπτά σκορ στο παιχνίδι δείχνοντας προβάδισμα 14 πόντων (61-45) στη Λάρισα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν με τον Γράβα να μειώνει σε 63-51 στο 33′, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους γηπεδούχους και ειδικά τους περιφερειακούς τους. Μούρτος, Μπέρι και Μπράουν βρήκαν στόχο από τη γραμμή των τριών πόντων, με τη Λάρισα να αυξάνει το προβάδισμά της και να φτάνει στο 84-58 ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε του αγώνα. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ με τη Λάρισα να παίρνει την πρώτη της φετινής εντός έδρας νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 45-31, 58-45, 84-58.