Το Περιστέρι άντεξε την αντεπίθεση του Άρη και νίκησε στο Αλεξάνδρειο (βαθμολογία)

Ο Άρης επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά από το -26 με το οποίο έχανε στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως το Περιστέρι άντεξε στην αντεπίθεση και έφυγε νικητής από το Αλεξάνδρειο με 84-71 για την 11η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι κατάφερε να αρχίσει το πρώτο ημίχρονο με 11-0 και το δεύτερο μέρος με 15-0, χτίζοντας μια διαφορά που στο 24′ έφτασε στο +26 (35-61). Ο Άρης αντέδρασε, έτρεξε επιμέρους σκορ 31-11 μειώνοντας σε 66-72 στο 35′ αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις μη μπορώντας να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Οι «κυανοκίτρινοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 22/29 δίποντα -στο πρώτο μέρος είχαν 11/13- αλλά και 9/28 τρίποντα. κυριάρχησαν δε στα ριμπάουντ καθώς είχαν 15 επιπλέον, μαζεύοντας 41 έναντι 26 του Άρη. Οι Θεσσαλονικείς σούταραν 13/36 δίποντα και 9/24 τρίποντα.

Με την έναρξη της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι έκαναν πάνω από πέντε αγωνιστικά λεπτά για να βρουν σκορ με το Περιστέρι να προηγείται με 11-0. Ο Άρης αντέδρασε μειώνοντας σε 10-16 όμως στα δυόμισι λεπτά που απέμεναν ως το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου δεν σκόραρε ξανά. Αντίθετα το Περιστέρι με το νέο του σερί 7-0 ανέβασε το προβάδισμά του στο +13 κάνοντας το σκορ 10-23.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Άρης κατέβασε και πάλι τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (16-25 στο 12′) όμως με ένα νέο 7-0 το Περιστέρι ξέφυγε με double score (16-32) στο 15′. Παρά τις προσπάθειες του Άρη να μειώσει, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, συντήρησαν το προβάδισμά τους σε διψήφια επίπεδα και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 46-35.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο. Απέναντι σε έναν Άρη που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό ούτε επιθετικά αλλά ούτε και στην άμυνά του, το Περιστέρι έτρεξε σερί 15-0 σε τέσσερα λεπτά και στο 24′ ο Καράμπελας έκανε το σκορ 35-61 στέλνοντας τη διαφορά στους 26 πόντους. Δύο τρίποντα από τους Σταμάτη και Τσάλμερς έδωσαν ανάσα στον Άρη που άρχισε να βρίσκει και πάλι τα πατήματά του. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά και σημείωσαν 19 πόντους ως το τέλος του δεκαλέπτου μειώνοντας σε 57-67.

Η άμυνα ζώνης του Σάββα Καμπερίδη μπλόκαρε το Περιστέρι με τον Άρη να συνεχίζει να κατεβάζει τη διαφορά. Τα τρίποντα των Λιτλ και Τσάλμερς και η βολή του Μιλόσεβιτς τον έφεραν στο -6 (66-72) στο 35′ έχοντας καλύψει ήδη διαφορά 20 πόντων. Το τρίποντο του Καράμπελα έδωσε και πάλι ανάσα στο Περιστέρι, που βρήκε τρόπο τόσο με τον νεαρό γκαρντ όσο και με τον ΜακΛίν να ανεβάσει και πάλι τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας. Οι γηπεδούχοι έμειναν από δυνάμεις καθώς είχαν κακές επιλογές στη συνέχεια με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 84-71 και να ολοκληρώνει τον πρώτο γύρο με ρεκόρ 7-4 ενώ τον Άρη να υποχωρεί στο 3-7.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-46, 57-67, 71-84.