Μόνη δεύτερη η ΑΕΚ, 2-1 τον Ατρόμητο (βαθμολογία)

Με δύο γκολ μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Ατρομήτου και επέστρεψε στη δεύτερη θέση.

Ο “δικέφαλος” εκμεταλλεύτηκε το δυνατό της 25λεπτο στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, διάστημα στο οποίο πέτυχε τα τέρματα της αναμέτρησης, με τους Ολιβέιρα (63′) και Λιβάγια (73′), “κλειδώνοντας” την υπόθεση νίκη. Το γκολ με το οποίο μείωσε ο Ατρόμητος το σημείωσε ο Χριστοδουλόπουλος με πέναλτι στο 89′.

Οι παίκτες του Χιμένεθ μπήκαν «κοιμισμένοι» στον αγώνα, προσπάθησαν να απειλήσουν κυρίως από τα δεξιά, αλλά η αλήθεια ότι δεν μπόρεσε να δημιουργήσει κάποια καλή ευκαιρία. Το 64-36% του πρώτου μισάωρου αποτελούσε τον ορισμό της ανούσιας κατοχής.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ένιωσαν πίεση, ενώ μια ωραία έμπνευση του Χαρίση παραλίγο να βάλει τον Ατρόμητο μπροστά στο σκορ μόλις στο 11ο λεπτό. Ο παίκτης της ομάδας του Περιστερίου πήγε να αιφνιδιάσει τον Αθανασιάδη με σουτ λίγο μπροστά από το κέντρο, αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Το πλάνο του Κάναντι, ώστε να… αποσπάσει τον Μάνταλο από το δημιουργικό παιχνίδι των γηπεδούχων είχε αποτέλεσμα κι έτσι η «Ένωση» άλλαζε συνεχώς την μπάλα, χωρίς, όμως, να μπορεί να προσεγγίσει την εστία του Μανδα. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη τελική της ήρθε στο 34′ .

Ο Λιβάγια προσπάθησε να πάρει περισσότερες πρωτοβουλίες και προσπάθησε να φτιάξει παιχνίδι για τους «κιτρινόμαυρους», συγκλίνοντας από τα αριστερά προς την περιοχή, ωστόσο ο Ατρόμητος κατάφερε να αμυνθεί και να κρατήσει το «μηδέν» στο πρώτο μέρος.

Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ στο ματς ήρθε στο 49′ όταν ο Σιμόες με ένα μακρινό δυνατό σουτ, αντίστοιχο με εκείνο που είχε πιάσει στο γκολ επί της Βόλφσμπουργκ, υποχρέωσε τον Μανδά να αποκρούσει με το ένα χέρι σε κόρνερ. Οι κιτρινόμαυροι είχαν μπει δυναμικά στο δεύτερο μέρος και τρία λεπτά αργότερα άγγιξαν το 1-0 όταν ο Γκαρσία έπαιξε με πάσα το κόρνερ στον Μπακάκη, αυτός σέντραρε και ο Ολιβέιρα με κεφαλιά είδε την μπάλα να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Μανδά.

Η ΑΕΚ είχε προσθέσει ταχύτητα και αποφασιστικότητα στο παιχνίδι της, ωστόσο δεν μπορούσε να βρει το γκολ απέναντι σε έναν Ατρόμητο που δεν είχε την ίδια εικόνα με το πρώτο μέρος. Στο 58′ η Ένωση απείλησε ξανά, αυτή τη φορά με ατομική ενέργεια του Λιβάια, αλλά ο Μανδάς μπλόκαρε.

Στο 62′ ωστόσο μια απερίσκεπτη ενέργεια του Σάλομον έδωσε τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να πάρει το προβάδισμα. Οι παίκτες της ΑΕΚ ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ολιβέιρα, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον Μανδά να μπλοκάρει. Ο Σιμόες πήγε να τον κλείσει για να μην του επιτρέψει να παίξει γρήγορα και ο Σάλομον κατευθύνθηκε προς το μέρος του Πορτογάλου σπρώχνοντας τον στο έδαφος. Ο Καραντώνης υπέδειξε το πέναλτι και ο Ολιβέιρα ευστόχησε από την άσπρη βούλα κάνοντας το 1-0 για την ΑΕΚ.

Η Ένωση στο 72′ καθάρισε το ματς με ένα πανέμορφο γκολ έπειτα από άψογη συνεργασία των παικτών της ΑΕΚ. Οι κιτρινόμαυροι άλλαξαν πολλές πάσες, με τον Μάνταλο να δίνει την κάθετη στον Μπακάκη, αυτός να γεμίζει για τον Λιβάια και ο τελευταίος με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Οκτώ λεπτά πιο μετά η Ένωση έφτασε μια ανάσα και από ένα τρίτο τέρμα, αλλά η κεφαλιά του Ολιβέιρα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκαρσία πέρασε δίπλα από το κάθετο.

Στο 89′ ο Ατρόμητος απέκτησε κάποιες ελπίδες όταν ο Λιβάια έπεσε αχρείαστα πάνω στον Χριστοδουλόπουλο μέσα στην περιοχή. Ο Καραντώνης υπέδειξε το πέναλτι και ο Λάζαρος ευστόχησε για το 2-1. Τίποτα όμως δεν άλλαξε με την ΑΕΚ να πανηγυρίζει το τέταρτο σερί τρίποντο στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Ινσούα, Μπακάκης, Λάτσι, Σβάρνας, Σάκχοφ, Σιμόες (82′ Σιμάνσκι), Λιβάγια (90+5′ Μαχαίρας), Λεβάι Γκαρσία (82′ Τάνκοβιτς), Μάνταλος (78′ Γαλανόπουλος), Ολιβέιρα

Ατρόμητος : Μανδάς, Νάτσος, Κιβρακίδης (39′ Τομάσεβιτς), Στρούγγης, Γούτας, Χαρίσης, Γκάλο (75′ Ούμπιδες), Σάλομον, Ραμπέλο (61′ Κωτσόπουλος), Μουνίθ (75′ Αγκάγεφ), Μανούσος (61′ Χριστοδουλόπουλος)