Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα με δύσκολη νίκη για την ΑΕΚ (βαθμολογία)

Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο η ΑΕΚ ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ στο ΟΑΚΑ και επικράτησε του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ με 81-74 για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Οι «κιτρινόμαυροι» επέστρεψαν στις νίκες έπειτα από δύο σερί αρνητικά αποτελέσματα και βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 8-3, τη στιγμή που η ομάδα της Νίκαιας έχει ρεκόρ 4-8.

Οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με αρκετές απουσίες, οι οποίες για την ΑΕΚ αυξήθηκαν στην πορεία καθώς τραυματίστηκε ο Νίκος Γκίκας. Οι γηπεδούχοι πήραν πολλά από τους έμπειρους Ματσιούλις, Λοτζέσκι, Λάνγκφορντ και Σλότερ, στην τελευταία περίοδο ενώ σημαντικά τρίποντα σε εκείνο το σημείο σημείωσε και ο Ρογκαβόπουλος. Ο Ιωνικός είχε τον έλεγχο του σκορ για 30 λεπτά, βρήκε τις λύσεις όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με -11 να πλησιάσει στο σουτ, ωστόσο στο τέλος δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.

Ο Λοτζέσκι με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, τη στιγμή που ο Μορέιρα είχε 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ματσιούλις 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, και ο Λάνγκφορμτ 13 πόντους και 8 ασίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Μαυροκεφαλίδης τελείωσε με 18 πόντους, ο Χουγκάζ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Πριτζέτ 12 πόντους.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παιχνίδι με πέντε γρήγορους πόντους του Λοτζέσκι, όμως μετά από το αρχικό 5-0 ο Ιωνικός ισορρόπησε γρήγορα το παιχνίδι, ενώ με ένα σερί 6-0 προηγήθηκε με 16-10 στο 8′. Η ΑΕΚ μείωσε όμως το φινάλε της πρώτη περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-14.

Με τα τρίποντα των Τολιόπουλου και Χουγκάζ ο Ιωνικός διατήρησε το προβάδισμά του, ξεφεύγοντας με 26-21 στο 14′. Ένα γρήγορο σερί 6-0 όμως από την ΑΕΚ την έφερε και πάλι σε θέση οδηγού στο σκορ με τον Λάνγκφορντ να κάνει στο 15′ το 27-26. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γρήγορα λύση ώστε να πάρουν και πάλι το προβάδισμα (27-31) και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων με το σκορ 37-33. Στη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είδε τον Νίκο Γκίκα να αποχωρεί υποβασταζόμενος καθώς πάτησε πάνω σε πόδι αντιπάλου και τραυματίστηκε.

Οι γηπεδούχοι ροκάνισαν τη διαφορά με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους μειώνοντας σε 42-43, ωστόσο ο Ιωνικός είχε τις λύσεις ώστε να διατηρεί το προβάδισμα στο σκορ. Στο 28′ το τρίποντο του Τολιόπουλου έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους Νικαιώτες ενώ ένα ακόμα τρίποντο από τον Χουγκάζ έκανε το σκορ 48-55. Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ έδωσαν λύσεις στην ΑΕΚ που μείωσε σε 53-56 στο φινάλε της τρίτης περιόδου.

Οι δύο έμπειροι Αμερικανοί της ΑΕΚ, μαζί με τον Σλότερ, έχτισαν ένα επιμέρους 8-2 για την ΑΕΚ μέσα σε δύο λεπτά, με την «Ένωση» να προσπερνά με 61-58. Ο Ρογκαβόπουλος με δύο τρίποντα και ο Ματσιούλις με πέντε δικούς του πόντους έτρεξαν ένα σερί 11-0 για την ΑΕΚ που μετέτρεψε το 61-61 σε 72-61 στο 36′.

Ο Ιωνικός όμως βρήκε λύσεις να απαντήσει. Δύο τρίποντα από τους Πριτζέτ και Χουγκάζ και δύο βολές του Μαυροκεφαλίδη έφεραν τις δύο ομάδες σε απόσταση ενός καλαθιού (74-72) στο 38′. Απέναντι στην ζώνη του Ιωνικού ο Λάνγκφορντ ευστόχησε σε τρίποντο 1’22” πριν από το φινάλε για το 77-72. Ο Ιωνικός αστόχησε στις επόμενες επιθέσεις του με τον Λάνγκφορντ να γράφει με βολές το τελικό 81-74.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 33-37, 53-56, 81-74.