Γλίτωσε το…έμφραγμα στο 93′ η Ρόμα! (βαθμολογία)

Μετά την πρόκριση στο Coppa Italia, η Σπέτσια παραλίγο να κάνει τη…ζημιά στη Ρόμα και στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βιτσέλντζο Ιταλιάνο ισοφάρισε στο 90ο λεπτό με τον Ντανιέλε Βέρντε και έφερε…σύννεφα πάνω από το Olimpico, ωστόσο τρία λεπτά αργότερα ο Λορέντσο Πελεγκρίνι επανέφερε τις καρδιές των φίλων της Ρόμα στη θέση τους.

Το παιχνίδι είχε δραματικό χαρακτήρα και σπουδαίο ρυθμό από τα πρώτα λεπτά. Ο Μαγιοράλ έκανε στο 24′ το 1-0 για τους γηπεδούχους, όμως η Σπέτσια ισοφάρισε στο 24′ με τον Πίκολι. Από το 52′ έως το 55′ η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα ανέβασε τον δείκτη στο 3-1 με τα γκολ των Μαγιοράλ και Κάρσντορπ, ενώ ο Φαρίας έβαλε ξανά τη Σπέτσια στο παιχνίδι με τέρμα που πέτυχε στο 59′.

Ρόμα (Πάουλο Φονσέκα) : Λόπεθ, Ιμπανέζ, Κούμπουλα, Σμόλινγκ, Σπινατσόλα, Κάρσντορπ (81′ Πέρες), Βερετούτ, Βιγιάρ (67′ Κριστάντε), Πελεγκρίνι, Πέρεζ (89′ Ντιαβαρά), Μαγιοράλ

Σπέτσια (Βιτσέντζο Ιταλιάνο) : Προβεντέλ, Μαρκίζα, Ντελ Όρκο (58′ Ακαμπόρα), Σαμπό (81′ Έρλιτς), Τέρζι, Ματζιόρε (58′ Μπαστόνι), Εστέβεζ, Αγκουμέ, Φαρίας, Γκιάσι, Πίκολι (30′ λ.τ. Γκολομπίνοφ)