Νέα ήττα για ΟΦΗ, 3-0 από Μίλωνα

Ουραγός στην Volley League βρίσκεται ο ΟΦΗ παραμένοντας χωρίς νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από τον Μίλωνα.

Ήταν μια μονομαχία δύο ομάδων που βρίσκονται χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, με την ομάδα της Νέας Σμύρνης να εκμεταλλεύεται την έδρα της και να φτάνει στην επικράτηση που την ανέβασε στους τέσσερις βαθμούς στον πίνακα ενώ ο ΟΦΗ έμεινε στον 1 βαθμό.

Έτσι μετά το παιχνίδι με τον Φίλιππο Βέροιας, ο ΟΦΗ έχασε από άλλη μια ομάδα η οποία είναι στο ίδιο level με εκείνον, πληρώνοντας τα λάθη και την έλλειψη συγκέντρωσης στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού.

Ο Μίλωνας από την αρχή έδειχνε πιο έτοιμος για τις απαιτήσεις του αγώνα και όσες φορές ο ΟΦΗ προσπαθούσε να χτίσει κάτι καλό, οι γηπεδούχοι είχαν τις απαντήσεις…

Το ματς ήταν ντέρμπι στο ξεκίνημα του πρώτου σετ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Στο 11-11 οι γηπεδούχοι έχτισαν σερί και έφτασαν στο 18-13 έχοντας τον έλεγχο. Οι Κρητικοί κατάφεραν να μειώσουν σε 19-17 με την ομάδα του Σάκη Ψάρρα να χτίζει εκ νέου σερί για το 21-17. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα μείωσε σε 21-19 αλλά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ξανά με τέσσερις πόντους (23-19) και κατέκτησαν τελικά το πρώτο σετ.

Ο ΟΦΗ μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 9-12 και 11-14 με τον Σάκη Ψάρρα για το Μίλωνα να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (13-14) και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 15-15. Το σερί του Μίλωνα συνεχίστηκε και έφτασε στο 18-15. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προηγήθηκε με 23-18 και κατέκτησε και το δεύτερο σετ.

Ο Μίλωνας προηγήθηκε με 6-2 στο ξεκίνημα του τρίτου σετ. Ο ΟΦΗ ισοφάρισε σε 9-9 αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πάλι να προηγηθούν με τρεις πόντους για το 12-9. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι για το 16-15 και το 18-17 ενώ έφτασαν στην ισοφάριση για το 19-19. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 20-21 αλλά ο Μίλωνας βρήκε και πάλι τις λύσεις και ανέτρεψε την κατάσταση για το 23-21 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ 3-0: (25-20, 25-21, 25-22)