Νίκη κορυφής για τον Λεβαδειακό (βαθμολογία)

Νίκη με πολύ καλή εμφάνιση στα Τρίκαλα για τον Λεβαδειακό, που τον φέρνει στην κορυφή της Super League 2 με 11 βαθμούς.

Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου επικράτησε με 3-1 του ΑΟΤ και απέδειξε πως είναι εκ των φαβορί για την επιστροφή στη Super League 1.

Αυτή είναι η τρίτη εκτός έδρας νίκη των “πρασίνων”, ενώ για τους γηπεδούχους ήταν η πρώτη ήττα στη σεζόν.

Με την έναρξη του ματς, οι ποδοσφαιριστές δεν αγωνίστηκαν για ένα λεπτό, σε ένδειξη διαμαρτυρίας για την παράταση της αναστολής σε Football League και Γ Εθνική.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφηκε στο 5ο λεπτό, όταν στη σέντρα του Πολέτο από δεξιά, ο Συμελίδης έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 29′ ο Νίλι εκτέλεσε το κόρνερ από δεξιά, ο Νίκας έπιασε τη κεφαλιά και ο Πιαστόπουλος λίγο πριν τη γραμμή απέκρουσε.

Απίστευτος ο τρόπος που πήρε το προβάδισμα ο Λεβαδειακός! Ο Μεχία εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Νίκας έκανε τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι, ο Πολέτο στην επαναφορά σούταρε, ο Γκάρας απέκρουσε εντυπωσιακά αλλά ο Παπαγεωργίου στην προσπάθεια να απομακρύνει έστειλε τη μπάλα στο κεφάλι(!) του Σουλιώτη και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Στο 41′ ο Τζιώρας έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του καθώς έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Γκάρα.

Ο ίδιος παίκτης όμως ήταν πιο αποτελεσματικός στο 45′ όταν δέχτηκε το…δώρο μετά τις κόντρες των παικτών των Τρικάλων και με πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα του ΑΟΤ.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρος, οι γηπεδούχοι μείωσαν το σκορ. Ο Γκέκας έκανε τραγικό λάθος, έφτασε μέχρι το σημαιάκι του κόρνερ και στην προσπάθεια του να απομακρύνει έστρωσε τη μπάλα στον Αλμπάνη, ο οποίος με σουτ εκτός περιοχής “έγραψε” το 1-2.

Στο 58′ ο Λεβαδειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει τρία τα τέρματα του, όταν ο Τζιώρας βγήκε στην πλάτη της άμυνας από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη σέντρα και στο τετ-α-τετ ο Βήχος, νικήθηκε από τον Γκάρα.

Στο επόμενο λεπτό, ξανά οι φιλοξενούμενοι σε θέση για γκολ αλλά Μεχία και Συμελίδης αντίστοιχα, έπιασαν αέρα.

Στο 73′ ο Λεβαδειακός έβαλε τις βάσεις για τη σημερινή νίκη με ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση γκολ εκτός περιοχής από τον Νίλι.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο ΑΟΤ προσπάθησε να αντιδράσει όταν ο Αλμπάνης βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή αλλά ο Καραχάλιος έβαλε σωστά την κόντρα.

Στο 76′ ο Σουλιώτης έπιασε το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της περιοχής η μπάλα κατέληξε πάνω από την εστία του Γκέκα.

Στο 78′ ο Τζιώρας ήταν και πάλι απειλητικός, αυτή τη φορά από αριστερά αλλά ο Γκάρας ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 83′ ο Ριζογιάννης εκτέλεσε από δεξιά το φάουλ, ο Διαμαντόπουλος έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκέκα

Στο 88′ ο ΑΟΤ έχασε σπουδαία ευκαιρία να μειώσει, ο Ευθυμίου σέντραρε από δεξιά, ο Σταματής έγινε αποδέκτης της μπάλας αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ.

Τρίκαλα (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Γκάρας, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Παπαγεωργίου (46′ Ευθυμίου), Σταματής, Πέλκας (84′ Κλεμέντε), Σκόνδρας, Ντιαλόσι (72′ Χατζηκωνσταντίνου), Νιάρος (63′ Διαμαντόπουλος), Σιλβάνο (46′ Αλμπάνης)

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου) : Γκέκας, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας, Καραχάλιος, Μεχία (85′ Τσάπρας), Πολέτο (86′ Παναγιώτου), Συμελίδης (79′ Ενομό), Νίλι (90+3′ Θεοχάρης), Τζιώρας (90+3′ Μαρίνος)