Το γκολ του Αγκάγιεφ ανέβασε τον Ατρόμητο στην 7η θέση (βαθμολογία)

Σπουδαία νίκη του Ατρομήτου στους Ζωσιμάδες, κόντρα στον ΠΑΣ που προερχόταν από τη νίκη στο ΟΑΚΑ κόντρα στην ΑΕΚ.

Η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έπαιξε έξυπνα στην πρωτεύουσα της Ηπείρου και πήρε τη σημαντική νίκη που τη φέρνει στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Αγκάγιεφ στο 5ο λεπτό, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν στη συνέχεια να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης.

Δυνατά ήθελε να ξεκινήσει το παιχνίδι ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά ο Ατρόμητος κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5’. Ο Λιάσος έκανε το λάθος και ο Αγκάγιεβ βρέθηκε μέσα στην περιοχή, όπου με σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν μπορούσαν να γίνουν απειλητικοί. Στο 31’ ο Μπρένερ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 38’ ο Μανδάς είπε διπλό «όχι» αρχικά στην κεφαλιά Κρίζμαν και στη συνέχεια στο σουτ του Λέο.

Στο 42’ ο Μανδάς απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Κάστρο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε πάλι την κατοχή της μπάλας και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, αλλά στο 50’ απείλησε ο Ατρόμητος. Ο Μάτιτς έκανε το σουτ και ο Λοντίγκιν απέκρουσε εντυπωσιακά.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν, οι Περιστεριώτες έβρισκαν χώρους και απειλούσαν, με τον Ούμπιδες να έχει σουτ στο δοκάρι στο 71’.

Ο Ατρόμητος γινόταν πιο επικίνδυνος, ενώ ο ΠΑΣ δεν είχε το καθαρό μυαλό για να φτάσει στο γκολ, με τον Μανδά να επεμβαίνει όταν χρειάζεται. Το 0-1 δεν άλλαξε στα τελευταία λεπτά, με τους Περιστεριώτες να πανηγυρίζουν μια σημαντική νίκη.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης) : Λοντίγκιν, Πήλιος, Οικονομόπουλος (62′ Σάλιακας), Κάργας, Παντελάκης, Καρτάλης, Μπρένερ (62′ Παμλίδης), Λιάσος (46′ Ελευθεριάδης), Κάστρο (83′ Νάουμετς), Κριζμάν, Λεό (83′ Μιλιντσεάνου)

Ατρόμητος (Νταμίρ Κάναντι) : Μανδάς, Τομάσεβιτς (90+2′ Στρούγγης), Νάτσος, Γούτας, Γκαλβάο, Σάλομον, Ούμπιδες (90+4′ Κιβρακίδης), Χαρίσης, Αγκάγιεφ (60′ Γιακουμάκης), Ραμπέλο (90+2′ Κωτσόπουλος), Εντομβόνγι (46′ Μάτιτς)