“Έσπασαν το ρόδι” τα Χανιά, 1-0 τη Δόξα (βαθμολογία)

Με το γκολ του Διαμαντόπουλου στο 38′, τα Χανιά επικράτησαν της Δόξας Δράμας, στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής της Super League 2.

Το ματς είχε δραματική εξέλιξη, καθώς οι “μελανόλευκοι” παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα βελτιωμένοι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια και διεκδίκησαν το θετικό αποτέλεσμα σε μια δύσκολη έδρα.

Ωστόσο, το γκολ στο 38′ έδωσε τη νίκη στους “κυανόλευκους”, που ανέβηκαν στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Τα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού ήταν αναγνωστιστικό, με τις δύο ομάδες να μην απειλούν τις δύο εστίες.

Στο 21′ σημειώθηκε η πρώτη καλή φάση στον αγώνα. Ο Μαυριάς εκτέλεσε το φάουλ για τη Δόξα, ο Αγγελόπουλος έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν όταν ο Διαμαντόπουλος επωφελήθηκε από λάθος διώξιμο των αμυντικών της Δόξας αλλά το σουτ που έκανε ήταν άστοχο.

Στο 29′ νέα ευκαιρία για τη Δόξα Δράμας. Ο Μαυριάς εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ, όμως ο Κουτζαβασίλης έδιωξε πάνω στη γραμμή, ενώ στη συνέχεια του σουτ του Αγγελόπουλου σταμάτησε στα σώματα.

Στο 38΄τα Χανιά ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα. Ο Μπραμπίγια εκτέλεσε εξαιρετικά το φάουλ από τα δεξιά και ο Διαμαντόπουλος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ανοίγει το σκορ.

Στο 43′ ο Χάμοντ έκανε την ατομική προσπάθεια από δεξιά, πάσαρε προς την γραμμή της μεγάλης περιοχής των Χανίων όπου ο Μενσά χωρίς πίεση έκανε ένα κακό τελείωμα και χάθηκε μια καλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο ημίχρονο καταγράφηκε στο 53′ όταν σε φάση διαρκείας στην περιοχή της Δόξας, ο Κορλίτος έκανε τη σέντρα από αριστερά και μέσα από την μικρή περιοχή ο Μασένα έχασε μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 63′ ο Κάρλος βρήκε χώρο λίγο έξω από την περιοχή, με το σουτ του να περνάει ελάχιστα ψηλά από τα δοκάρια.

Στα επόμενα 30 περίπου λεπτά, το παιχνίδι χαρακτηρίστηκε από τα πολλά μαρκαρίσματα και τις ελάχιστες φάσεις στις δύο εστίες, με αποτέλεσμα το 1-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

ΠΑΕ Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης) : Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46′ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29′ λ.τ. Καρλίτος), Σουντουρά, Μασένα (61′ Βρεττός), Μπραμπίγια (88′ Παναγιωτούδης)), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Ηλιάδης, Μπολάκης (54′ Σπυρόπουλος), Χάμοντ, Παπαργυρίου (86′ Κουκόλης), Μενσά (71′ Φυτόπουλος), Αγιώτης, Μπελεβώνης, Άντερσον, Μαυριάς (54′ Βάντερσον), Αγγελόπουλος, Βουγιάκλιγια (54′ Σαμπανίδης)