Μπαίνει δυνατά για την Ευρώπη η Μπέτις, 2-1 στο Ceramica (βαθμολογία)

Μεγάλη νίκη της Μπέτις στο Ceramica, θέτοντας ισχυρή υποψηφιότητα για τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη. Οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν 2-1 της Βιγιαρεάλ, η οποία έμεινε στην 6η θέση.

Ο Ναμπίλ Φεκίρ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου και με το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Έμερσον έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Μορένο στο 65′ ευστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο Πεδράθα και έβαλε ξανά το “υποβρύχιο” στο παιχνίδι, ωστόσο στα 30 περίπου λεπτά μέχρι τη λήξη, δεν κατάφερε να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας.

Βιγιαρεάλ (Ουνάι Έμερι) : Ασένιο, Πεδράθα (61′ Εστουπινάν), Πένια, Τόρες, Αλμπιόλ, Παρέχο, Μπαένα (61′ Ράμπα), Φόιθ (88′ Νίνιο), Μόι Γκόμεθ (88′ Χάουμε Κόστα), Μορένο, Άλκαθερ (61′ Μπάκα)

Μπέτις (Μανουέλ Πελεγκρίνι) : Ρόμπλες, Μιράντα, Έμερσον, Ρουίθ (77′ Σίντνεϊ), Μαντί, Γουαρδάδο, Ροντρίγκεθ, Κανάλες, Ρουϊμπάλ (82′ Μοντόγια), Φεκίρ, Μορόν (83′ Καρβάλιο)