Παναθηναϊκός από τις μεγάλες εποχές, 2-1 τον Ολυμπιακό! (βαθμολογία)

Ένας Παναθηναϊκός βγαλμένος από τα χρόνια εκείνα που μεσουρανούσε και έκανε τους φίλους του περήφανους για τις επιτυχίες σε όλους τους τομείς, εμφανίστηκε σήμερα στο “αιώνιο” ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι, που παίρνει άριστα για την τακτική αντιμετώπιση του αγώνα, πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον πρωτοπόρο (και αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο) Ολυμπιακό, και έβαλε τις βάσεις για την έξοδο στα ευρωπαϊκά κύπελλα της νέας σεζόν.

Τα πάντα ήταν ιδανικά για τους “πράσινους” στο σημερινό ματς, που κράτησαν τους “ερυθρολεύκους” σε ρηχά νερά και με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη. Ο Μαουρίτσιο στο 6ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και ο εξαιρετικός Σανκαρέ διπλασίασε τα τέρματα στο 73′

Ο Ολυμπιακός μείωσε στο 83′ με τον Ελ Αραμπί, που σήμερα αγωνίστηκε ως αλλαγή, ενώ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπα αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των “ερυθρολεύκων” στο πρωτάθλημα, ενώ ο ΠΑΟ ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας ένα ματς περισσότερο από ΠΑΟΚ και ΑΕΚ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με σαφή σκοπό να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και το κατάφερε στο 6ο λεπτό με τον Μαουρίσιο να λειτουργεί ως box-to-box χαφ και με καρφωτή κεφαλιά να ανοίγει το σκορ, μετά την εξαιρετική σέντρα του Σανκαρέ. Οι γηπεδούχοι πίεζαν ψηλά, εστιάζοντας σε Σεμέδο-Ανδρούτσο, και εμπόδισε την κυκλοφορία της μπάλας στους ποδοσφαιριστές του Μαρτίνς. Όταν δεν έπιανε αυτό, οι παίκτες του Μπόλονι έφταχναν μια διπλή ζώνη άμυνας με ένα 4-5-1 ουσιαστικά στο δικό τους μισό γήπεδο και έχοντας μοναδικό προωθημένο τον Καμπετσή.

Τα τρία δημιουργικά χαφ που επέλεξε στον άξονα ο Μαρτίνς, ελλείψη και τις απουσίας του Εμβιλά, δυσκόλευε πολλές φορές τους Πειραιώτες στην πρώτη πάσα και στη σωστή ανάπτυξη. Ο Φορτούνης που έπαιζε στο πλάι ήταν αρκετά περιορισμένος και δεν έβρισκε χώρους να δημιουργήσει, με τον Ουμπιακό να δυσκολεύεται στο κάθετο παιχνίδι και να μην μπορεί εύκολα να χτυπήσει στο transition game. Μία φορά το κατάφερε, αλλά ο Βρουσάι μετά το τρομερό “άγγιγμα” του Μπουχαλάκη δεν κατάφερε να βρει εστία από θέση τετ-α-τετ, σπαταλώντας στο 18′ την ευκαιρία να φέρει από νωρίς το σκορ στα ίσα. Ένα πέσιμο του Χασάν δέκα λεπτά μετά δεν ήταν ικανό να «συγκινήσει» τον διαιτητή, με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο αλλά να δείχνει αδυναμία στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου και τον εγκλωβισμένο Χασάν από τα αντίπαλα στόπερ να απειλεί στο φινάλε του ημιχρόνου αλλά χωρίς να βρει εστία.

Ίδιο σκηνικό και στην επανάληψη. Οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο και μπάλα στον Ολυμπιακό, αλλά όντας καλά οχυρωμένοι στο δικό τους μισό του γηπέδου και με τους Σανκαρέ, Μαουρίσιο να κάνουν τρομερό ματς, να κόβουν και να… ράβουν στον άξονα! Οι φιλοξενούμενοι δεν πατούσαν καλά, ήταν στατικοί στην επίθεση και δεν μπορούσαν να απειλήσουν, με τον Μαρτίνς να ρισκάρει με τη συμπλήρωση μιας ώρας και έπειτα γυρίζοντας τη διάταξη σε 4-4-2 με δίδυμο στην επίθεση τους Χασάν-Ελ Αραμπί. Πάλι, όμως, όπως και στο προγούμενο διάστημα ο Ολυμπιακός δεν έπαιζε ορθολογικά, αφού είχε στο πλάι τους Σίλβα-Βαλμπουενά και έλειπε ο ποδοσφαιριστής που θα έπαιζε κοντά στην περιοχή και θα έδινε το απρόβλεπτο στην ομάδα.

Ο Χασάν στο 64′ σπατάλησε μια τεράστια ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα όταν το τσιμπητό πλασέ του μέσα από την περιοχή πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί δεν έκανε καλή κεφαλιά μετά τη “γλυκιά” σέντρα του Μπουχαλάκη. Τα λεπτά περνούσαν, ο Παναθηναϊκός συνέχιζε με την ίδια τακτική, δίνοντας δηλαδή μπάλα και χώρα στον Ολυμπιακό και ψάχνοντας αυτή τη μία φάση που θα του διεύρυνε το προβάδισμα. Την βρήκε στο 73ο λεπτό σε μια φάση-καρμπόν με αυτή του αγώνα με τον Ατρόμητο όταν ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, ο Σα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Σανκαρέ πήρε το ριμπάουντ για το 2-0.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πιέζει και μετά από φάση διαρκείας, ο Ελ Αραμπί με κοντινή προβολή μείωσε στο 82᾽ και έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία λεπτά. Η πίεση έγινε ασφυκτική, όμως, ο Διούδης στο 89᾽ απέκρουσε το τετ α τετ με τον Μασούρα και κράτησε μια σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι) : Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Βέλεθ, Σένκενφελντ, Σανκαρέ, Μαουρίτσιο, Αλεξανδρόπουλος (70′ Νιάς), Καμπετσής (66′ Καρλίτος), Ενμπακοτό (78′ Αϊτόρ), Ιωαννίδης

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Σα, Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος, Παπασταθόπουλος (56′ Μπα), Σεμέδο, Μπουχαλάκης, Τιάγκο Σίλβα, Καμαρά (77′ Μασούρας), Φορτούνης (56′ Ελ Αραμπί), Βρουσάι (46′ Βαλμπουενά), Χασάν (77′ Κάιπερς)