Νίκη με Εμβιλά στον Βόλο για τον Ολυμπιακό (βαθμολογία)

Με το γκολ του Εμβιλά στο 81ο λεπτό, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-1 του Βόλου στο Πανθεσσαλικό και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη θέση στους 14 βαθμούς.

Η νίκη των “ερυθρολεύκων” ήταν…πύρρειος καθώς στο 39′ έχασε με τραυματισμό τον Σεμέδο, που κατά τα φαινόμενα υπέστη κάκωση έσω πλαγίου συνδέσμου και αύριο θα φανεί η σοβαρότητα της κατάστασης.

Ο Βόλος δυσκόλεψε αρκετά τους πρωτοπόρους, καθώς αντέδρασε άμεσα στο γκολ που σημείωσε ο Φορτούνης στο 4ο λεπτό και ισοφάρισε στο 10′ με τον Γκρίλο.

Η λύση βρέθηκε στο 81′ με δράστη τον Εμβιλά, το γκολ του οποίου μέτρησε μετά από εξέταση στο VAR, απόφαση για την οποία διαμαρτυρήθηκαν οι γηπεδούχοι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο, καθώς οι δύο ομάδες στις πρώτες τους επισκέψεις στα αντίπαλα καρέ ευτύχησαν να σκοράρουν. Η… αρχή έγινε μόλις στο 4ο λεπτό με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ. Ήταν η εξαιρετική μπαλιά του Καμαρά προς τον Μπρούμα, αυτός κινήθηκε ωραία, έσπασε στον Φορτούνη και ο τελευταίος με δυνατό σουτ, ουσιαστικά σε κενή εστία, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μάλιστα, τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν και πάλι με απειλητικές διαθέσεις προς την εστία του Κλέιμαν, όταν και πάλι ο Καμαρά έκανε την μπαλιά από τον άξονα, ο Λαλά βγήκε από τα δεξιά, έκανε την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Τσοκάνης πρόλαβε και έδιωξε προ του Ελ Αραμπί.

Ωστόσο, με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου στον αγώνα, η ομάδα της Μαγνησίας κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια (1-1). Συγκεκριμένα, ο Μπαριέντος εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκρίλο από την «καρδιά» της άμυνας του Ολυμπιακού, χωρίς κάποια… ενόχληση, πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Σα.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, αλλά στο 14’ το σουτ του Εμβιλά πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Μπρούμα απείλησε από τα πλάγια, ο Κλέιμαν απέκρουσε, αλλά ο Ολλανδός υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Η επόμενη… επίσκεψη των Νταμπλούχων ήρθε στο 24ο λεπτό με στημένη φάση, αλλά ο Κλέιμαν «καθάρισε» την απειλή προ του Σεμέδο.

Πάντως, ο Πορτογάλος αμυντικός στάθηκε άτυχος λίγο μετά την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου στον αγώνα, όταν στο 35’ χτύπησε στο γόνατό του σε διεκδίκηση της μπάλας και αναγκάστηκε να γίνει αλλαγή, με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο να παίρνει τη θέση του, έπειτα από μερικά λεπτά.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μισού η εικόνα του αγώνα παρέμενε ανάλογη, με τη μόνο διαφορά ίσως πως ο Ολυμπιακός έμεινε περισσότερη ώρα στο επιθετικό του τρίτο και αναπτύσσονταν περισσότερο από τα αριστερά. Ο Βόλος δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ανασταλτικά διατηρούσε 11 παίκτες πίσω της και το ματς παίζονταν γύρω από τα καρέ του, χωρίς όμως δεν δέχονταν φάσεις. Στο report καταγράφηκε ένα σουτ του Εμβιλά στο 53′ όπου ο Κλέιμαν μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια και το μοτίβο ήταν ανάλογο. Στο 58′ ο Λόπεθ θέλησε να ισορροπήσει την κατάσταση αλλά και να περιορίσει τον Ρέαμπτσιουκ που έπαιρνε πρωτοβουλίες και με την είσοδο του Μαρτίνες άλλαξε τη δεξιά του πλευρά, καθώς ο Αργεντινός πήγε δεξί εξτρέμ και ο Ριένστρα μπακ.

Κάπου εκεί ήρθε και η… παρέμβαση του Μαρτίνς από τον δικό του πάγκο. Με την είσοδο του Χασάν στο 63′ ο Ολυμπιακός «γύρισε» σε ένα κλασικό 4-4-2, αν και σε θέση φορ ήταν συχνά τόσο ο Φορτούνης, όσο και ένας εκ των Καμαρά ή Εμβιλά. Οι «ερυθρόλευκοι» «φόρτωναν» με παίκτες τα καρέ του Βόλου, ο οποίος όμως αμύνονταν πολύ καλά και ναι μεν είχε παραχωρήσει γήπεδο, αλλά δεν δέχονταν «καθαρές» φάσεις. Η «αεροπορία» του και ο Τσοκάνης που συχνά έπαιζε 3ος στόπερ «κέρδιζαν» τις περισσότερες «μονομαχίες» και στο 69′ οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 2/22 εύστοχα γεμίσματα. Είναι χαρακτηριστικό πως μετά το σουτ του Εμβιλά στο 53′ οι Πειραιώτες έβαλαν ξανά «δύσκολα» στον Κλέιμαν στο 72′, όταν και μπλόκαρε εκείνο του Φορτούνη.

ΝΠΣ Βόλος (Άνχελ Λόπεθ) : Κλέιμαν, Φεράρι, Τέκιο (58′ Μαρτίνεθ), Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης (85′ Μπουένο), Μπαρτόλο, Μπαριέντος, Νίνης, Δουβίκας

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Σα, Ρέαμπτσιουκ, Λαλά, Μπα, Σεμέδο (39′ λ.τ. Παπασταθόπουλος), Εμβιλά, Καμαρά, Βαλμπουενά (63′ Χασάν), Μπρούμα (87′ Ραντζέλοβιτς), Φορτούνης (87′ Μπουχαλάκης), Ελ Αραμπί (87′ Μασούρας)