Η πρώτη νίκη της Ξάνθης με τον Τεννέ στον πάγκο της (βαθμολογία)

Νικηφόρο το εξ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής για τη Ξάνθη, που υποδέχτηκε σήμερα τη Δόξα Δράμας.

Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατέκτησε την πρώτη νίκη της με τον έμπειρο προπονητή στον πάγκο της και ανέβηκε στην 5η θέση με 20 βαθμούς, προσπερνώντας την Παναχαϊκή.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Σρόχιεν στο 31ο λεπτό, κόντρα στην ομάδα της Δράμας που έχει μία ακόμη εκκρεμότητα από τα εξ αναβολής ματς, αυτό κόντρα στον Απόλλωνα Λάρισας.

Στο 12ο λεπτό ο Σαμπανίδης είδε τον Ίτσο εκτός εστίας και προσπάθησε από τα 40 μέτρα να κάνει τη λόμπα αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Η πρώτη καλή στιγμή για τη Ξάνθη καταγράφηκε στο 30′ όταν ο Έμπερτ γέμισε στο δεύτερο δοκάρι, εκεί βρέθηκε μόνος ο Κέβιν Γκαρσία ο οποίος σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο επόμενο όμως λεπτό, οι Ακρίτες άνοιξαν το σκορ όταν ο Δημούτσος βρήκε ωραία με κάθετη πάσα τον Σρόιχεν, ο οποίος “κεραυνοβόλησε” με το αριστερό τον Στεφανάκο.

Η πρώτη φάση στο δεύτερο μέρος με τη συμπλήρωση 58 λεπτών, όταν ο Έμπερτ σούταρε από μακριά, ο Στεφανάκος απέκρουσε, η μπάλα πήγε πλάγια στον Μικελτάτζε, ο οποίος έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Νιμπά απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 70′ η Δόξα άγγιξε το 1-1, όταν ο Μαυριάς βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, η μπάλα του στρώθηκε ιδανικά και το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ίτσο.

Στο 83′ ξανά η Δόξα στο προσκήνιο, ο Βάντερσον εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, οι αμυντικοί δεν απομάκρυναν σωστά, ο Μαρινάκης έγινε αποδέκτης της μπάλας ο οποίος σούταρε με τη μία αλλά ο Ίτσο βρέθηκε ξανά σε ετοιμότητα.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές) : Ίτσο, Τζούρμαν, Βέρκερ, Κέβιν Γκαρσία, Δημούτσος, Έμπερτ (89′ Μυστακίδης), Τάτος, Πέτροβιτς, Μικελτάτζε (59′ Βόλτερς), Σρόιχεν (68′ Μπριλάντε), Παπάζογλου Τ. (68′ Σιατραβάνης)

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Στεφανάκος, Μπολάκης (54′ λ.τ. Παρασκευάς), Μαρινάκης, ΜακΝτόναλντ, Μενσά, Κουκόλης, Μαυριάς (82′ Φυτόπουλος), Παπαργυρίου (81′ Μπαράνκο), Κουτσιανικούλης, Αγγελόπουλος (69′ Βάντερσον), Σαμπανίδης (82′ Τάσιος)