Ανατροπή από το -17 για τον Ολυμπιακό! (vids)

Ο Ολυμπιακός ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με 75-61 την Ζενίτ στο ΣΕΦ, με Σπανούλη, Βεζένκοφ και άμυνα!

Θυμίζοντας τα… παλιά, οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 75-61 την Ζενίτ στο ΣΕΦ για την 29η αγωνιστική, παρόλο που έχανε ακόμα και με 17 στην δεύτερη περίοδο!

Για την 30ή αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Άλμπα (18/3, 21:30), ενώ η Ζενίτ φιλοξενεί την Μπασκόνια (18.3, 19:00).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πιο ”ζεστός” με 7-6 με 4 πόντους του Κουφού, με την Ζενίτ να κάνει το 11-26 -από το 9-9- με τον Πονίτκα (8 πόντοι) και κυρίως τον Πάνγκος (4/4 τρίποντα) να κάνουν μεγάλη ζημιά. Το 6/10 τρίποντα ήταν το στοιχείο που ξεχώρισε, για το 15-28 στο 10′.

Το σκηνικό ίδιο και στην συνέχεια, με τους Ρώσους να είναι οι απόλυτοι πρωταγωνιστές με 6/16 τρίποντα (22-39). Την ίδια ώρα, οι ερυθρόλευκοι είχαν μεγάλο πρόβλημα ευστοχίας, ενώ περιορίστηκαν και από την καλή άμυνα της Ζενίτ. Αρκέστηκαν σε ένα 8-0 (27-39), για το 30-41 στο ημίχρονο.

Η Ζενίτ έφτασε στο +16 (30-46), πριν έρθει η αντίδραση του Ολυμπιακού με τον ΜακΚίσικ για το 45-50. Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι μετά το αρχικό 9-9, με τον Βεζένκοφ να κάνει το 50-52, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο με επιμέρους 24-14, για να μείνουν πίσω με 2 (54-56).

Το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού μετά το 7-6 στο 3′ ήρθε στο 32′ (58-56) με τους γηπεδούχους να έχουν αλλάξει για τα καλά την εικόνα του ματς. Σπανούλης και Πρίντεζης έκαναν το 65-59, με τον πρώτο να έχει 3/4 τρίποντα για το 70-61. Όλα τελείωσαν στο 72-61 του Βεζένκοφ, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 75-61.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61