“Χτίζε” σερί η Ξάνθη, 3-0 στη Δράμα (βαθμολογία)

Άνετη νίκη για την ανεβασμένη στα τελευταία παιχνίδια Ξάνθη, που πέρασε χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα από τη Δράμα και μείωσε τη διαφορά από τον πρωτοπόρο Εργοτέλη στους πέντε βαθμούς.

Από την άλλη πλευρά, είναι φανερό πως οι Δραμινοί βρίσκονται σε περίοδο ντεφορμαρίσματος, “πληρώνοντας” βεβαίως και τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Ο Ανδρέας Τάτος ήταν ο MVP της αναμέτρησης, καθώς σημείωσε δύο τέρματα για τους Ακρίτες, ενώ το σκορ άνοιξε ο Δημούτσος ο οποίος σκόραρε μετά από 11 χρόνια στη Β Εθνική.

Δεν θα μπορούσε να φανταστεί καλύτερο ξεκίνημα στο ματς η ομάδα της Ξάνθης, καθώς στο 6΄ άνοιξε το σκορ. Σε μια ωραία εκτελεσμένη αντεπίθεση, ο Μπριλάντε κινήθηκε δεξιά, πάσαρε στον Δημούτσο ο οποίος με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Ηλιάδη.

Στο 11′ οι γηπεδούχοι έχασαν με τραυματισμό τον πορτιέρο Ηλιάδη, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Στεφανάκο.

Στο 28ο λεπτό η Ξάνθη κέρδισε πέναλτι, μετά την εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Σρόιχεν, ο οποίος σούταρε και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Παρασκευά. Την εκτέλεσε ανέλαβε ο Τάτος, ο οποίος σημάδεψε σωστά (0-2).

Τρία λεπτά αργότερα και πάλι στο προσκήνιο η Ξάνθη, όταν ο Μπριλάντε έβγαλε τη σέντρα, ο Σχρόιχεν έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο 38′ μια ακόμη καλή φάση για τη Ξάνθη. Ο Τάτος εκτέλεσε το κόρνερ, ο Θυμιάνης βρήκε τη μπάλα στο πρώτο δοκάρι, ο Μικελτάτζε έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος, νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Ξάνθη, με τον Σρόιχεν να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Μικελτάτζε βρέθηκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν τη βρήκε όπως θα ήθελε, με αποτέλεσμα να κατέληξε άουτ.

Η τελευταία φάση στο πρώτο 45λεπτο ανήκει στη Δόξα, όταν ο Μπελεβώνης δοκίμασε από μακριά το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε λίγα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Ίτσο.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Τάτος πέτυχε δεύτερο προσωπικό τέρμα, το οποίο ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη της ομάδας του. Ο Κέβιν Γκαρσία έκανε τη σέντρα, ο Δημούτσος βρήκε με τακουνάκι τον Τάτο και ο τελευταίος με πλασέ νίκησε τον Στεφανάκο.

Στο 67′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βέρκερ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 75′ η Δόξα έφτασε κοντά στο γκολ, όταν ο Σαμπανίδης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Δύο λεπτά αργότερα, ο νεοεισελθόντας Μυστακίδης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν μπόρεσε να πετύχει το τέταρτο γκολ της ομάδας του.

Δόξα Δράμας (Θανάσης Κολιτσιδάκης) : Ηλιάδης (11′ λ.τ. Στεφανάκος), Παρασκευάς, Μπελεβώνης (46′ Μαρινάκης), Παπαργυρίου, Μαυριάς, Κουκόλης, Κόντος (46′ Κουτσιανικούλης), ΜακΝτόναλντ, Μενσά (78′ Μπαράνκο), Αγγελόπουλος (63′ Φυτόπουλος), Σαμπανίδης

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές) : Ίτσο, Τζούρμαν, Βέρκερ, Κέβιν Γκαρσία (64′ Τσαμούρης), Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος (64′ Τεσίγια), Παπάζογλου Τ., Σρόιχεν (72′ Μυστακίδης), Τάτος (83′ Σιατραβάνης), Μικελτάτζε