Δύσκολο τρίποντο για τη Σεβίλλη, στο -3 από τη Ρεάλ (βαθμολογία)

Νίκη με το…στανιό για τη Σεβίλλη, στο εξ αναβολής ματς που υπήρχε ως εκκρεμότητα από τη 2η αγωνιστική.

Η ομάδα της Ανδαλουσίας επικράτησε με 2-0 της Έλτσε και έφτασε τους 54 βαθμούς, τρεις λιγότερους από την τρίτη της κατάταξης, Ρεάλ Μαδρίτης.

Το πρώτο γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Γιούσεφ Εν-Νεσίρι στο 43ο λεπτό, τέρμα το οποίο ήταν το 15ο στη φετινή LaLiga και το 2-0 διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο νεοεισελθόντας Φράνκο Βάθκεθ.

Σεβίλλη (Ζουλέν Λοπετέγκι) : Μπόνο, Ακούνια (88′ Αλεχάντρο Γκόμεθ), Νάβας, Σέρχι Γκόμεθ, Κουντέ, Τόρες, Ράκιτιτς, Γκουντέλι, Όσκαρ Ροντρίγκεθ (62′ Ελ Χαντάντι / 88′ λ.τ. Φράνκο Βάθκεθ), Σούσο (79′ Ρέκικ), Εν-Νεσίρι (87′ Ντε Γιονγκ)

Έλτσε (Φρανσίσκο Σεγούρα) : Μπαντία, Χοσέμα (77′ Μοχίκα), Παλάσιος, Ντάνι Κάλβο, Βερντού, Φιντέλ (77′ Πιάτι), Χοσάν (69′ Μίλα), Μαρκόνε, Γκούτι (85′ Βίκτορ Ροντρίγκεθ), Μπογέ, Καρίγιο (69′ Μορέντε)