Η ΑΕΚ έμεινε «όρθια» στην παράταση κόντρα στον Ηρακλή (βαθμολογία)

Η ΑΕΚ επικράτησε στο ΟΑΚΑ του Ηρακλή με 100-97 στην παράταση (κ.α. 85-85) σε μια από τις πιο συγκλονιστικές αναμετρήσεις της κανονικής περιόδου της Basket League της φετινή σεζόν.

Η Ένωση βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο 1’ και 36’’ πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του ματς όταν με τρίποντο ο Όμπι Ενεχιόνια έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων στους φιλοξενούμενους (84-80). Ο Κιθ Λάνγκφορντ με τρίποντο μείωσε στον πόντο για την ΑΕΚ (84-83) με 38’’ να απομένουν για το τέλος του 45λέπτου.

Ο Ντέιβιντ Ίμπανκς κέρδισε βολές ύστερα από το άστοχο τρίποντο του Ματ Λοτζέσκι και με 1’’ να απομένει για την λήξη. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στην δεύτερη (85-83) και μετά την επαναφορά για την ΑΕΚ ο Γιόνας Ματσιούλις κέρδισε βολές από φάουλ το Ολιβιέ Χάνλαν, 0,5’’ πριν το τέλος. Ο Λιθουανός φόργουορντ ευστόχησε και στα δύο σουτ από την «γραμμή της φιλανθρωπίας» (85-85) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Με 20’’ να απομένουν για το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, ο Λάνγκφορντ με ωραία προσπάθεια πέτυχε το καλάθι και κέρδισε και φάουλ. Με την εύστοχη βολή το σκορ έγινε 97-95. Η Ένωση επέλεξε να κάνει φάουλ και ο Τζος Χάγκινς με δύο βολές ισοφάρισε σε 97-97, 17’’ πριν την λήξη.

Ο Ντάριλ Μέικον με 3’’ να απομένουν για το τέλος ήταν εύστοχος έξω από τα 6,75 μέτρα (100-97), ωστόσο, και η ΑΕΚ πήρε την 13η νίκη της σε 17 αγώνες για την Stoiximan Basket League της φετινής χρονιάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.), 100-97.