Μεγάλη νίκη παραμονής για τη Μπράιτον, βάζει σε περιπέτειες τη Νιουκάστλ (βαθμολογία)

Νίκη και μάλιστα με “καθαρό” σκορ για τη Μπράιτον, που έφτασε τους 32 βαθμούς και ξέφυγε σημαντικά από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Οι “μπλε” βρέθηκαν σε εξαιρετική μέρα, πέτυχαν τρία γκολ κόντρα στη Νιουκάστλ και την ίδια ώρα, έβαλε τους “ανθρακωρύχους” σε περιπέτειες.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα από τον Λεάντρο Τροσάρ και έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου, ο Ντάνι Γουέλμπεκ “έγραψε” το 2-0 για την ομάδα του.

Το τρίτο γκολ σημείωσε ο Μοπάι στο 68′ και έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι συνεχίζουν τον αγώνα τους για παραμονή στην Premier League.

Μπράιτον (Γκράχαμ Πότερ) : Σάντσεζ, Φέλτμαν, Γουάιτ, Ντανκ, Μοντέρ (89′ Πρόπερ), Γκρος, Μπισούμα, Λαλάνα, Τροσάρ (78′ ΜακΆλιστερ), Γουέλμπεκ (84′ Ζεκίρι), Μοπάι

Νιουκάστλ (Στιβ Μπρους) : Ντουμπράβκα, Ντάμετ, Μανκίγιο, Λάσελες, Κλαρκ, Χέιντεν (45′ λ.τ. Χέντρικ), Γουίλοκ (62′ Μέρφι), Σέλβεϊ, Φρέιζερ, Ζοέλιντον, Αλμιρόν (76′ Λόνγκσταφ)