“Διπλό” κορυφής για τον Ιωνικό στην Ιεράπετρα (βαθμολογία)

Για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα, ο Ιωνικός “απολαμβάνει” τη μοναξιά της κορυφής!

Η ομάδα της Νίκαιας πέρασε νικηφόρα από το “Βουζουνεράκειο” και σε συνδυασμό με την ήττα του Εργοτέλη, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας και μάλιστα με διαφορά τριών βαθμών από τη δεύτερη θέση.

Από την άλλη πλευρά, ο ΟΦ Ιεράπετρας ήταν μαχητικός, ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ο Ιωνικός συνέχισε την…παράδοση να “κλέβει” τη νίκη στα τελευταία λεπτά, αυτή τη φορά με “δράστη” τον Μάναλη.

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 10ο λεπτό όταν ο Ρόλε εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μουστάκης έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 16′ ο Ιωνικός πέτυχε γκολ με τον Κάστρο αλλά ακυρώθηκε ως off side

Στο 33′ όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Ματσούκας έκανε το γέμισμα από αριστερά και ο Βλαχομήτρος που ερχόταν από πίσω, πλάσαρε για το 0-1 των “κυανολεύκων”.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΙ πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 52′ έφτασε κοντά στο γκολ. Ο Χιντζίδης έκανε τη σέντρα, ο Κούστα έπιασε την κεφαλιά, που ανάγκασε τον Αναγνωστόπουλο να κάνει την επέμβαση του αγώνα.

Η πίεση των Κρητικών καρποφόρησε στο 65′ όταν ο Φουάσης σούταρε δυνατά εκτός περιοχής και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αναγνωστόπουλου (1-1).

Στο 68′ ο Ιωνικός απείλησε με το δεύτερο γκολ, ο Ρόλε σούταρε και ο Αθανασόπουλος μπλόκαρε.

Στο 78′ ο ΟΦΙ έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, όταν ο Χιντζίδης εκτέλεσε απευθείας το φάουλ, αναγκάζοντας τον Αναγνωστόπουλο σε εντυπωσιακή επέμβαση.

Αυτό που ξέρει να κάνει καλά όμως ο Ιωνικός φέτος, να πετυχαίνει γκολ στα τελευταία λεπτά δηλαδή, το έπραξε και σήμερα. Ο Μάναλης, που μπήκε πέντε λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο, βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και με πλασέ έκανε το 1-2 για τον Ιωνικό.

ΟΦ Ιεράπετρας (Τίμος Καβακάς): Αθανασόπουλος, Πριόνας, Χιντζίδης, Μασουέρο, Σμίλτος (86′ Αρσενίδης), Ζήσης (46′ Ντούνης), Φουάσης (74′ Αρναούτογλου), Λεμονής (80′ Περδίκης), Τεγούσης, Γκίνη, Κούστα

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Μουστάκης, Φαζός, Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (79′ Παπαγεωργίου), Νιάσε (62′ Μουμίν), Ματσούκας (79′ Μάναλης), Βλαχομήτρος (85′ Πογοσιάν), Ρόλε (85′ Κουϊρουκίδης), Κάστρο