Με ανατροπή και Χουγκάζ ο Ιωνικός τη Λάρισα (βαθμολογία)

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κρις Χουγκάζ που τελείωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους με απόλυτη ευστοχία έξω από τα 6,75 μέτρα (7/7 τρίποντα), ο Ιωνικός επικράτησε εντός έδρας της Λάρισας (83-76) για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League.

Η ομάδα της Νίκαιας με την σημερινή (21/3) νίκη της έφτασε τις συνολικά 7 στο Πρωτάθλημα της φετινής σεζόν και βρίσκεται «αγκαλιά» με τον στόχο της παραμονής.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο με 9/17 τρίποντα και τον Μπράντον Ρας κορυφαίο. Η Λάρισα προηγήθηκε και με 15 πόντους (49-34) σχεδόν δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Ο Ιωνικός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα. Από την άμυνα βρήκε ρυθμό και με επιμέρους σκορ στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο 45-27 πήρε τους πολύτιμους δύο βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76.