Βαριά ήττα της ΑΕΚ στη Ρωσία

Η ΑΕΚ των πάρα πολλών απουσιών όπως ήταν λογικό αντιμετώπισε πολλά προβλήματα εκτός έδρας από την Νίζνι και ηττήθηκε για δεύτερη σερί ματς με 88-60 για τα playoffs του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόλις για μιάμιση περίοδο και από το τέλος του πρώτου μέρους και μετά δεν “άντεξε” με αποτέλεσμα χάρη στις πολλές απουσίες να ηττηθεί και μετά την Γαλλία και από την Νίζνι με 88-60.

Πλέον η Νίζνι παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα του ομίλου με ρεκόρ 4-0 και ουσιαστικά προκρίθηκε στο Final-8, ενώ η ΑΕΚ με ρεκόρ 2-2 παραμένει δεύτερη αλλά πλέον βρίσκεται μόλις μία νίκη πάνω από Τουρκ Τέλεκομ και Στρασμπούρ.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην αρχή με την ΑΕΚ να έχει το ελάχιστο προβάδισμα (12-11 στο 6′), όμως η Νίζνι με εντυπωσιακό σερί 12-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά με +11 (23-12 στο 9′) και η πρώτη περίοδος έληξε με 25-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τις απουσίες της ΑΕΚ κατάφεραν να διατηρήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα με (34-25 στο 16′) και μάλιστα έκλεισαν το πρώτο μέρος μπροστά με 46-30 χάρη σε επιμέρους σκορ 12-5!

Το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου να τα κάνουν όλα λάθος και την Νίζνι με νέο επιμέρους σκορ 15-4 να “εκτοξεύει” τη διαφορά στους 27 πόντους (61-34 στο 27′) “κλειδώνοντας” ουσιαστικά τη νίκη. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με 71-42 και όλα να έχουν κριθεί.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η διαφορά στο 33′ έφτασε και τους 31 πόντους (76-45), ενώ λίγο πριν το τέλος η ΑΕΚ ήταν πίσω με 80-50 (στο 36′) και στο φινάλε γνώρισε τη “βαριά” ήττα με 88-60.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 46-30, 71-42, 88-60.