Άλλη μια νίκη για τη Ξάνθη, 1-0 τον Εργοτέλη (βαθμολογία)

Ανεβαίνει βαθμολογικά η Ξάνθη, που παραμένει αήττητη για 6ο συνεχόμενο ματς, από τα οποία τα τρία ήταν κερδοφόρα.

Οι Ακρίτες δυσκολεύτηκαν αλλά έκαμψαν την αντίσταση του Εργοτέλη και έφτασαν τους 30 βαθμούς, έναν λιγότερο από τους Λεβαδειακό (κέρδισε σήμερα στη Ρόδο) και Ιωνικό, ο οποίος αγωνίζεται αύριο με την Παναχαϊκή.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης πέτυχε στο 67′ ο Μικελτάτζε.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ανήκει στον Εργοτέλη και συγκεκριμένα στο 11ο λεπτό όταν ο Ο Αμπντουλάχι δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα τράνταξε το δοκάρι του Μπέντο.

Στο 14′ ξανά ο Εργοτέλης στο προσκήνιο, ο Ποζατζίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μανουσάκης έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 26′ ακυρώθηκε γκολ της Ξάνθης, όταν ο Έμπερτ εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξε στα δίχτυα, όμως ο ρέφερι ακύρωσε το τέρμα για επιθετικό φάουλ του Θανάση Παπάζογλου.

Στο 33′ λάθος γύρισμα του Τσέλιου μέσα στην περιοχή, ο ο Σιατραβάνης βρέθηκε απέναντι από τον Κατσιμήτρο, όμως ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 64′ ο Εργοτέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όταν ο νεοεισελθόντας Κόνρααντ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Τσέλιος έπιασε το μονοκόμματο σουτ και η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Μπέντο.

Στο 67′ η Ξάνθη πήρε το προβάδισμα στο σκορ, όταν ο Σιατραβάνης σούταρε, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο και στρώθηκε στον Μικελτάτζε, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Κατσιμήτρο (1-0).

Στο 72′ ο Εργοτέλης ζήτησε πέναλτι, όταν στη σέντρα του Ποζατζίδη από αριστερά, η μπάλα βρήκε στον Έμπερτ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στο δεύτερο γκολ, όταν το σουτ του νεοεισελθόντα Μυστακίδη κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Κατσιμήτρου.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μικελτάτζε στις καθυστερήσεις.

Ξάνθη (Μπάμπης Τεννές): Μπέντο, Τζούρμαν (46′ Θυμιάνης), Δημούτσος, Παπάζογλου Τ., Μικελτάτζε, Πέτροβιτς (46′ Σρόιχεν), Σιατραβάνης, Παπάζογλου Θ. (65′ Μυστακίδης), Βέρκερ, Μπριλάντε (46′ Τσαμούρης), Έμπερτ (82′ Ντίνας)

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης, Μποτέ, Πέιος (81′ Κατσούρι), Τσέλιος, Αμπντουλάχι (73′ Κούατενγκ), Μανουσάκης (81′ Κωστανάσιος), Κοκκίνης (59′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης (59′ Κόνρααντ)