Πρώτη νίκη για φέτος ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (βαθμολογία)

Τους πρώτους δύο βαθμούς κέρδισε ο Μέγας Αλέξανδρος μετά τη σημερινή νίκη τους με 34-28 επί του Εθνικού Κοζάνης στο γήπεδο των Γιαννιτσών για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών του 3ου ομίλου.

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τις Τροχίδου Ελευθερία και Χρυσή με 12 και 11 τέρματα αντίστοιχα, η γηπεδούχος ομάδα δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, αφήνοντας τον Εθνικό στην 4η θέση της βαθμολογίας χωρίς βαθμούς.

Όπως αναφέρει το e-handball, η ομάδα των Γιαννιτσών πήρε από την αρχή το προβάδισμα φτάνοντας τη διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και στα 8 γκολ, με την ομάδα της Κοζάνης να προσπαθεί να πιέσει και να μειώνει λίγο τη διαφορά στα 5 γκολ, η οποία διατηρήθηκα για αρκετά 5λεπτα. Στα τελευταία λεπτά όμως η διαφορά αυξήθηκε εκ νέου και έτσι οι γηπεδούχες στον τέταρτο αγώνα τους στη σεζόν πήραν τους πρώτους τους βαθμούς.

ΓΑΣ «Μεγ. Αλέξανδρος» Γιαννιτσών – Φ.Σ. «Εθνικός» Κοζάνης 34-28

Πεντάλεπτα: 4-1, 8-2, 11-4, 14-6, 15-10, 17-12 (ημχ.), 19-15, 21-15, 24-29, 27-23, 32-23, 34-28

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Σαράφης): Παπαφώτη, Πυριτίδου, Τροχίδου Χρ. 11, Τροχίδου Ε. 12, Πλιόγκα, Πατσάνη 2, Μαντζίρη, Πέγιου 4, Τρελοπούλου, Αναστασίου 1, Τομίδου 2, Κοτζαχρήστου 2.

Εθνικός Κοζάνης (Παπαδόπουλος): Φλώρου, Αναγνωστοπούλου, Ταφάκη, Καραγιαννίδου 6, Λαθούρα 3, Γκιάτα 11, Μουρατίδου 2, Αλεξανδρίδου, Αθανασιάδου 1, Καραγιάννη, Χατζηευαστρατίου, Πετράκη 1, Ανεστάκη 4, Βαρτζώκα, Ιωαννίδου, Καραγιώργου.

Δίλεπτα: 6-9, Πέναλτι: 3/5 – 5/8, Διαιτητές: Νάσκος – Καζαντζίδης