Άφησε δύο βαθμούς στο Άργος η ΑΕΚ (βαθμολογία)

Την καλή του παράδοση συνέχισε απέναντι στην ΑΕΚ στο γήπεδό του ο Διομήδης. Στις τελευταίες 9 αναμετρήσεις οι «λύκοι» έχουν 6 νίκες, 2 ισοπαλίες και μία ήττα.

Ο ψυχωμένος Διομήδης με νεαρούς αθλητές, μόλις έναν ξένο, αλλά και έξι μήνες αγωνιστικής απραξίας έφερε ισοπαλία 27-27 με την ΑΕΚ που έχει πενταπλάσιο μπάτζετ και έχει χτιστεί για ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Όπως αναφέρει το e-handball, ήρωας για τους γηπεδούχους ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Παπαντωνόπουλος που απέκρουσε πέναλτι του Τζηρά, έξι δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, διατηρώντας το ισόπαλο αποτέλεσμα.

Μεγάλο ματς για τους “Λύκους” εκτός του τερματοφύλακα έκαναν Τσιγαρίδας με 9 και Μπόσκος με 6 γκολ, ενώ για την ΑΕΚ ο Μυλωνάς ήταν καθοριστικός στο να αποφύγει την ήττα η ΑΕΚ, σκοράροντας 8 φορές, ενώ κέρδισε και σημαντικά δίλεπτα.

Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, δυνατά μαρκαρίσματα και κάποια καταπληκτικά γκολ από την περιφέρεια. Οι γηπεδούχοι παρά τους 6 μήνες αγωνιστικής απραξίας έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, ενώ οι φιλοξενούμενοι που βρέθηκαν σε κακή ημέρα, συνεχίζουν αήττητοι και πρωτοπόροι στο πρωτάθλημα σε μία έδρα που υπέστησαν πέρσι την μοναδική τους ήττα (32-29).

Όσον αφορά στα αγωνιστικά, στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα, πήρε από νωρίς διαφορά 4 τερμάτων (1-5 στο 7ο λεπτό, 3-7 στο 13ο) και ο Τζηράς στο 15ο λεπτό έγραψε το 3-9. Όμως από εκείνο το διάστημα ο Διομήδης άρχισε να βρίσκει ρυθμό και από το 4-10, μείωσε στα δύο γκολ με πέναλτι του Χόγκας στο 21ο λεπτό, διαφορά η οποία διατηρήθηκε και στο ημίχρονο, καθώς έληξε 11-13 υπέρ της ΑΕΚ.

Το επόμενο 30λεπτο η ομάδα του Δημητρούλια είχε μικρό προβάδισμα στο σκορ, όμως τα 2 συνεχόμενα γκολ του Μπόσκου έδωσαν για πρώτη φορά (17-16) προβάδισμα στον Διομήδη στο 40′. Η είσοδος του Νούιτς έδωσε κάποιες λύσεις στην ΑΕΚ, αλλά οι “Λύκοι” ήταν εξαιρετικοί και έφτασαν να προηγούνται στο 50′ ακόμα και με +3 (22-19 και 23-20). Τζηράς και Μυλωνάς μείωσαν για την Ένωση και όλα κρίθηκαν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Στο 57:40 ο Μπόσκος έκανε το 27-26, ο Αραπακόπουλος ισοφάρισε 27-27 στο 58:45 και μετά την χαμένη επίθεση των γηπεδούχων η ΑΕΚ στην δική της επίθεση κέρδισε πέναλτι που δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει ο Τζηράς.

Διομήδης Άργους – ΑΕΚ 27-27

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 2-54-9, 7-10, 9-11, 11-13 (ημχ.), 14-16, 17-17, 18-19, 212-20, 24-23, 27-27

Διομήδης Άργους (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 3, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 9, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Τσάκαλος 2, Χόγκας 4, Μπόσκος 6, Χαντέλης 1, Σιατιρλής, Μάνθος 2, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Μπάουερ, Αραμπατζής 2, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαϊδης, Ρέινα 1, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 8, Φλορίδο, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 2, Αραπακόπουλος 1, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 2,Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Κιναντζίδης – Φωτακίδης, Κόκκινη: 45′ Μαρκατάτος (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 2/3 – 4/6