“Χρυσή” νίκη της Ουέσκα! (βαθμολογία)

Ήταν τελικός για την Ουέσκα και έτσι τον αντιμετώπισε!

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (πέρασε ως αλλαγή στο 65ο λεπτό) επικράτησε με 3-1 της Έλτσε και την προσπέρασε στη 17η θέση, που στο τέλος θα δώσει την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη κι αυτό αποδείχτηκε από την εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο 3ο λεπτό ο Ράφα Μιρ έδωσε το προβάδισμα στη Ρεκρεατίβο, όμως στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Ντένις Βάβρο πέτυχε αυτογκόλ, στην προσπάθεια του να απομακρύνει τη μπάλα.

Άμεση όμως ήταν η απάντηση και με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Σάντρο Ραμίρες έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και την έστειλε προηγούμενη στα αποδυτήρια.

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, στο 88′ ο Ράφα Μιρ ανέλαβε να εκτελέσει το πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ουέσκα (Πατσέτα) : Αντρές Φερνάντεθ, Ινσούα, Βάβρο (65′ Ρίκο), Πουλίδο, Γκαλόν, Πέδρο Λόπεθ, Σένε, Φερέιρο (80′ Ντουμπιά), Μοσκέρα (65′ Σιόβας), Ραμίρες (58′ Σέρχιο Γκόμεθ), Μιρ

Έλτσε (Φρανσίσκο Σεγούρα) : Μπαντία, Μοχίκα, Μπαραγκάν (46′ Μπαραγκάν), Κάλβο, Βερντού, Φιντέλ (70′ Ριγκόνι), Μορέντε (64′ Καρίγιο / 76′ λ.τ. Νίνο), Μαρκόνε, Γκούτι, Μίλα, Μπογιέ (64′ Χοσάν)