Καταιγιστική Καβάλα στο δεύτερο ημίχρονο, 3-0 τον Πιερικό (βαθμολογία)

Ένα άκρως αποτελεσματικό δεύτερο 45λεπτο έφτασε στην Καβάλα για να πετύχει την τέταρτη νίκη σε ισάριθμα ματς στο ξεκίνημα της φετινής Football League.

H ομάδα του Κώστα Ανυφαντάκη εκμεταλλεύτηκε σε μεγάλο βαθμό την…ορμή με την οποία μπήκε στον αγωνιστικό στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να πετύχει δύο γρήγορα γκολ αλλά και να παίξει με παίκτη περισσότερο, μετά την αποβολή του Γιαλαμίδη στο 53ο λεπτό.

Μετά από ένα “στείρο” από πλευράς τερμάτων πρώτο μέρος και τον Πιερικό να ξεκινά δυνατά στο ματς, η Καβάλα ισορρόπησε και πήρε μια νίκη που τη διατηρεί στην κορυφή του Βορείου Ομίλου.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς στο 9ο λεπτό, όταν ο Γκατσολάρι έστρωσε στον Ιντζόγλου, ο οποίος δοκίμασε το σουτ από τα 25 μέτρα και η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυρίτση.

Στο 12ο λεπτό ξανά ο Πιερικός στο προσκήνιο, αυτή τη φορά με μακρινό σουτ του Τοπαλίδη που κατέληξε εκτός εστίας.

Η ομάδα της Κατερίνης μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 17′ είχε μια ακόμη τελική στην εστία του Κυρίτση, με τον Ιντζόγλου να σουτάρει και να βρίσκει σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ της Καβάλας.

Στο 28′ ο Δεμηρτζόγλου κουβάλησε τη μπάλα από δεξιά, “πάτησε” περιοχή και σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός εστίας.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και μετά η Καβάλα ισορρόπησε και έχασε δύο καλές ευκαιρίες. Στο 33′ ο Γρηγόρης Παπαδόπουλος βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή μετά τη σέντρα του Ορφανίδη αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ.

Στο 38′ η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων, σε μια πολή καλή προσπάθεια του δραστήριου Παπαδόπουλου, που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Αλεξιάδης.

Στην πρώτη επιθετική προσπάθεια του δευτέρου μέρους, σημειώθηκε το πρώτο γκολ στο ματς. Ο Βαλαβανόπουλος κέρδισε δύο και τρεις κόντρες από δεξιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον νεοεισελθόντα Αδαμάκη, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο σημερινό παιχνίδι (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Πιερικό, δύο λεπτά αργότερα ο Ορφανίδης εκτέλεσε το φάουλ από δεξιά, ο Στίκας πήδηξε για την κεφαλιά, η μπάλα πήρε τροχιά πάνω από το σώμα του Αλεξιάδη και αφού βρήκε το οριζόντιο δοκάρι πέρασε τη γραμμή για το 2-0.

Το καταστροφικό πρώτο οκτάλεπτο για τον Πιερικό επισφραγίστηκε στο 53′ όταν ο Γιαλαμίδης αποβλήθηκε καθώς ανέτρεψε τον Κόκκορη, ο οποίος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ. Την εκτέλεση του φάουλ ανέλαβε ο Ορφανίδης, η μπάλα δύο μετρά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 64′ ο ΑΟΚ έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ, ο Αδαμάκης έκανε την παράλληλη πάσα για τον Ορφανίδη, ο τελευταίος με εξουδετερωμένο τον Αλεξιάδη πλάσαρε στην εστία και ο Μακρής απομάκρυνε πάνω στη γραμμή.

Στο 67′ ο Θωμαΐδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Βαλαβανόπουλος “φάτσα” με το τέρμα έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα όμως πήρε ύψος και κατέληξε εκτός εστίας.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 84′ όταν ο Μελισσόπουλος εκτέλεσε γρήγορα το φάουλ στον χώρο του κέντρου, ο Αδαμάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Αλεξιάδη.

Καβάλα (Κώστας Ανυφαντάκης) : Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης (57′ Κέρθι), Θωμαΐδης (81′ Βακιρτζής), Βαλαβανόπουλος (74′ Γεωργακόπουλος), Ορφανίδης (73′ Μελισσόπουλος), Παπαδόπουλος (46′ Αδαμάκης)

Πιερικός (Μάριος Παναγιώτου) : Αλεξιάδης, Τοπαλίδης (60′ Μποουλί), Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Μακρής, Παπαδόπουλος, Ιντζόγλου (74′ Ίτσιος), Κυβελίδης (74′ Μηλιώτης), Γκατσολάρι (87′ Τακίδης), Δεμηρτζόγλου (59′ Κανταρτζής)

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής (Βόρειος Όμιλος)

Καβάλα – Πιερικός  3-0