Πρωταθλητής Ελλάδας και μαθηματικά ο Ολυμπιακός! (βαθμολογία)

Χαράς ευαγγέλια από σήμερα για τον Ολυμπιακό, που επικράτησε 2-1 του Παναθηναϊκού και πανηγύρισε το 46ο πρωτάθλημα στην ιστορία του!

Η ήττα του Άρη από την ΑΕΚ νωρίς το απόγευμα φέρνει τους “ερυθρολεύκους” στο +22 και επτά αγωνιστικές πριν το τέλος, κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.

Για να φτάσει στη σημερινή νίκη, η ομάδα του Μαρτίνς πέρασε από…συμπληγάδες κόντρα σε έναν μαχητικό Παναθηναϊκό, που προηγήθηκε στο 10ο λεπτό με τον Μακέντα, ερχόμενος με…φόρα από τις προηγούμενες επιτυχίες του.

Ωστόσο, στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με γκολ του Χασάν, ο οποίος είχε περάσει λίγο πριν στον αγωνιστικό χώρο λόγω του τραυματισμού του Μπα.

Στο 65′ ο Πούγγουρας πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια, δεχόμενος τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και έγειρε σαφώς την πλάστιγγα στον Ολυμπιακό, που πίεσε για το δεύτερο γκολ.

Αυτό ήρθε στο 72′ με τον ίδιο “δράστη”, ο οποίος δίκαια παίρνει τον τίτλο του MVP στο σημερινό ματς, ενώ στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπρούμα διαμόρφωσε το 3-1, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς) : Σα, Μπα (36′ λ.τ. Χασάν), Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης (68′ Καμαρά), Εμβιλά, Φορτούνης (68′ Μπρούμα), Μασούρας (90′ Ρέαμπτσιουκ), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι) : Διούδης, Χουανκάρ, Μολό, Σένκενφελντ (46′ Αλεξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Μαουρίτσιο (77′ Ιωαννίδης), Βιγιαφάνες (84′ Καρλίτος), Νιάς, Βέλεθ, Χατζηγιοβάνης (79′ Αϊτόρ), Μακέντα (84′ Ενγκμπακοτό)