Απίστευτη νίκη για την Κάλιαρι με δύο γκολ στις καθυστερήσεις! (βαθμολογία)

Ότι και να πει κάποιος για τον σημερινό αγώνα στο Sardegna Arena θα είναι λίγο!

Η Πάρμα κρατούσε μια σπουδαία νίκη μέχρι το 90+1′ αλλά τελικά ηττήθηκε(!), καθώς ο Περέιρα ισοφάρισε για την Κάλιαρι σε 3-3 και τρία λεπτά μετά ο Αλμπέρτο Τσέρι έδωσε το προβάδισμα και τελικά τη μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Έτσι, η ομάδα του Μπάμπη Λυκογιάννη διατηρεί τις ελπίδες της για παραμονή, καθώς μείωσε τη διαφορά από τη 17η Τορίνο στους δύο βαθμούς, αν και η “γκρανάτα” έχει δύο ματς λιγότερα.

Ο Πετσέλα στο 5′ άνοιξε το σκορ για την Πάρμα και στο 26′ ο ρέφερι υπέδειξε πέναλτι σε βάρος των φιλοξενούμενων, όμως το VAR πήρε πίσω την απόφαση.

Στο 31′ ο Κούτσκα πέτυχε δεύτερο γκολ για την ομάδα του, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 39′ μείωσαν το σκορ με τον Παβολέτι.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και στο 59′ ο Ντένις Μαν “έγραψε” το 1-3. Στο 66′ η Κάλιαρι μείωσε εκ νέου στο γκολ με “δράστη” τον Ραζβάν Μάριν και έδωσε νέο ενδιαφέρον στα τελευταία 25 περίπου λεπτά της αναμέτρησης.

Τελικά, η…ορμή για τη νίκη εμφανίστηκε στην πλευρά των γηπεδούχων, με τα δύο γκολ στις καθυστερήσεις, τα οποία έβαλαν…φωτιά στην υπόθεση παραμονή!

Κάλιαρι (Λεονάρντο Σέμπλιτσι) : Βικάριο, Καρμπόνι, Ρουγκάνι (64′ Περέιρο), Γκοδίν, Ναντέζ (87′ Τσέρι), Ζάπα (58′ Λυκογιάννης), Ναϊγκολάν, Μαρίν, Ντάνκαν (64′ Σιμεόνε), Παβολέτι, Πέδρο

Πάρμα (Ρομπέρτο Ντ’Αβέρσα) : Σέπε, Πετσέλα (78′ Ντίερκς), Λαουρίνι (60′ Μπούσι), Μπάνι, Οσόριο, Κούρτιτς, Γκράσι, Μπρούγκμαν, Κούτσκα (46′ Μιχάιλα), Μαν (72′ Βαλέντι), Κορνέλιους (72′ Πελέ)